close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Tarihte İlk kez özel bir şirket uzaya İnsan gönderdi

Dünyadaki bütün teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda, en heyecan verici olanı birçok insan için uzay araştırmalarıdır. Geçtiğimiz günlerde de uzay araştırmaları için devrim niteliğinde bir gelişme yaşandı. Ünlü girişimci Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, NASA ile iş birliği yaparak Uluslararası Uzay İstasyonu’na iki astronot göndermeyi başardı. Böylelikle tarihte ilk kez özel bir şirket uzaya insan göndermiş oldu. Peki bu gelişme neden bu denli önem arz ediyor?

Neden önemli?

Falcon-9 görevinin insanlık açısından önemi, ilk kez özel bir şirketin uzaya insan göndermek gibi önemli ve tehlikeli bir görevi üstlenebilmesi. Tarih boyunca uzaya çıkan bütün insanlar ulusal uzay ajansları tarafından gönderilmişti. Bu başlangıçla birlikte özel şirketlerin önü açılmış oldu ve uzay araştırmalarındaki gelişmelerin hızlanacağı öngörülüyor.

Fırlatmanın ABD açısından önemi ise 2011 yılından beri ilk kez kendi topraklarından uzaya insan göndermiş olması. O tarihten bu yana, ABD tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilen bütün astronotlar, Rusya’nın Kazakistan’daki Baykonur Uzay istasyonundan Soyuz kapsülü aracılığıyla fırlatılıyordu. Bu da ABD’nin Rusya’ya her fırlatmada astronot başı 80 milyon dolar ödemesi anlamına geliyordu.

Falcon 9 ve Crew Dragon

SpaceX’in 6 yıl boyunca üzerine çalıştığı Falcon 9, kıdemli astronotlar Bob Behnken ve Doug Hurley’i taşıyan Crew Dragon kapsülünü yörüngeye çıkarmak üzere Kennedy Uzay Üssü’nden 30 Mayıs Cuma günü ABD saati ile 15.22’de (EDT) fırlatıldı. 12 dakika sonra yörüngeye ulaşan Falcon 9, Crew Dragon’u bıraktı ve dünyaya geri dönerek “Of Course I Still Love You” -tabii ki hala seni seviyorum- isimli gemiye inmeyi başardı. Roketlerin dünyaya geri dönerek tekrar kullanılabilmesi SpaceX’in en önemli çalışmalarından biri olarak gösteriliyor.

Falcon 9’dan ayrılan Crew Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmeden önce yaklaşık 1 gününü yörüngede süzülerek geçirdi. Ertesi sabah Crew Dragon hem önemli özelliklerinden biri olan otomatik kenetlenme hem de manuel kullanılarak Uzay İstasyonuna yanaştı. Ardından başarıyla kenetlenen astronotlar Bob Behnken ve Doug Hurley, uzay istasyonunda onları bekleyen NASA astronotu Chris Cassidy ve Rus kozmonotları Anatoly Ivanishin ve Ivan Vagner ile kavuştu.

uzaya insan 2

Yorum Gönder

eight − five =