close

Son dönemde otonom araçların yükselişine hep birlikte tanıklık ettik. Bu teknolojinin önümüzdeki döneme damgasını vuracağını söylemek mümkün. Sürücüsüz otomobillerle ilgili haberleri sıklıkla okuduğumuz bu dönemde yeni bir otonom araç ile karşı karşıyayız: Sürücüsüz Bisiklet

Yapay Zeka teknolojisi hayatımızda önemli değişikliklere ön ayak olmaya devam ediyor. Son dönemde üretilen sürücüsüz bisiklet de Yapay Zeka desteğine sahip. Kendi başına ayakta durabilen ve hareket edebilen bisiklet, otomatik olarak engellerin etrafında dönebiliyor. Sürücüsüz Bisiklet’in bir diğer özelliği ise manevra kabiliyeti. Hızlanmak, yavaşlamak ve sola ya da sağa dönmek için verilen komutlara yanıt verebilen bisiklet, sürücülere ilginç deneyimler yaşatacak gibi gözüküyor.

Sürücüsüz Bisiklet, Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirildi. Bisikletin arka tekerleği üzerine monte edilmiş küçük bir Yapay Zeka çipi, tüm bu özelliklerin kullanılmasını sağlıyor.

Bu teknoloji üç yıl öncesine kadar bir şaka malzemesi olarak kullanılıyordu. 1 Nisan için bir video hazırlayan Google, kendi kendini süren bir bisiklet yarattığını öne sürmüştü. Bugün ise Sürücüsüz Bisiklet projesi hayata geçmiş durumda. Bu örnek de teknolojinin hızlı gelişiminin güzel bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Bu teknoloji üzerine çalışmalar gerçekleştiren Çinli araştırmacılar, bisikletin dik durmasını sağlayacak stabiliteyi ölçmek için bir jiroskop ve yolundaki engelleri tespit etmek için bir kamera kullanıyor. Bunun yanı sıra kullanılan mikrofon ile sürücüden gelen ses komutları alınıyor ve bir hız sensörü ne kadar hızlı gittiğini tespit edebiliyor.

Dengeyi kontrol edebiliyor ve direksiyon hakimiyeti sağlıyor

Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü İletişim Politikası Paneli başkanı Profesör Will Stewart yeni teknoloji ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu, çok amaçlı programlanabilir Yapay Zeka çipinin büyüleyici bir örneği. Dengeyi kontrol edebiliyor, bisikletin önündeki engelleri algılayabiliyor ve aynı zamanda direksiyon hakimiyetini sağlayabiliyor. Sürücüsüz Bisiklet, Yapay Zeka’nın günlük yaşamlarımız için daha faydalı olmasını sağlamak için atılmış bir adım. ¨ ifadelerini kullandı.

Geliştirilen Yapay Zeka çipi, Çin’in kendi çip tasarım yeteneklerini geliştirmekte kaydettiği ilerlemenin ipuçlarını da gözler önüne seriyor. Bu alanda yaşanan gelişimlerin hızı göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki dönemde Yapay Zeka ile ilgili daha çok haber duyacağımızı söyleyebiliriz.

Yorum Gönder

5 + 9 =