close

Su altı dünyası birçokları için mucizeler barındırıyor. Gizem dolu bu dünyayı keşfetmek oldukça heyecan verici bir deneyim olabilir. Tam da bu amaçla geliştirilmiş ¨Kaşif¨, tüm bunları gerçekleştirmenize olanak sunuyor. Kaşif ile su altı dünyasını keşfedin!

Yerli yazılım ve donanıma sahip olan Kaşif, ilk insansız su altı aracı olarak öne çıkan bir teknoloji. Su altı dünyası tutkunları için muhteşem bir yenilik ortaya koyan Kaşif, özellikle dalmayı sevenler, tekne sahipleri ve balıkçılar tarafından tercih edilecek gibi görünüyor.

Teknofest birincisi Creatiny ekibi tarafından tasarlanan proje, sahip olduğu özelliklerle ön plana çıkıyor.

Projenin çıkış noktası su altının bilinmezlerle dolu bir dünya olması. Ay ve Mars’ın tamamı haritalandırıldı, buna karşın okyanusların yalnız %5’lik bir kısmı haritalandırılmış durumda. Bu da bize su altının hala keşfedilmeyi bekleyen bir yer olduğunu gösteriyor. Kaşif ile birlikte bu gizem perdesi aralanacak.

Kaşifin teknik özellikleri de oldukça dikkat çekici. Endüstriyel amaçlar için uygun 100 ms gecikmeli canlı görüntü aktarımı, 170 derece görüş açısı, canlı görüntüyü cep telefonunuza ve bilgisayarınıza aktarabileceğiniz kumanda paneli, 720p kayıt ve Resim çekme özelliği, 30 metre aktarma kablosu, 2 saat batarya ömrü gibi özellikleri bulunan teknoloji, tasarımı ile de dikkat çekiyor. Hem teknolojinin kendisi hem de kumandası sade bir tasarıma sahip. Bu da zorlu koşullara uyum sağlamayı kolaylaştırıyor.

Bu teknolojiyle neler yapabilirim?

Bu tarz teknolojilerle karşılaşıldığında akıllara gelen ilk soru, ¨Bu teknoloji ile neler yapabilirim?¨ oluyor. Kaşif ile fotoğraf çekebilir, video kaydı yapabilir, kaybolan kişileri ya da kaybolan eşyaları arayabilir, su altında yaşayan canlıları izleyebilir, balık yakalamak için kullanabilir ve dalgıç takibi yapabilirsiniz. Kaşif, bunların yanında endüstriyel amaçlı da kullanılabiliyor. Zemin analizi, tekne altı görüntüleme, balık ağlarının incelenmesi, balık kafeslerinin incelenmesi, su altı güvenliğinin sağlanması bu kullanıma örnek olarak gösterilebilir.

Kaşif’in önemli özelliklerinden biri de kolay kullanılabilir olması. Çocukların kullanabileceği kadar basit bir kullanıma sahip olan teknoloji, uzmanların ihtiyacını karşılayacak kadar da dayanıklı. Kaşif’in yerli gençler ve yerli mühendisler tarafından kullanacağı öngörülmüş ve bu sebeple herkesin geliştirebileceği bir yapıda hazırlanmış. Açık kaynak kodu üzerine kurulan teknoloji, her birey ya da firma tarafından şekillendirilebilir.

Su altı dünyasına yeni bir soluk getirecek bu teknoloji, Arıkovanı’nda kitlesel fonlama öncesi hazırlık aşamasında. Buradan proje sayfasına giderek fikirlerine geleceğine yön verebilirsin.

Yorum Gönder

eleven − 7 =