close
DünyaKitlesel Fonlama Kampanyaları

Star Citizen Henüz Piyasaya Sürülmeden 200 Milyon Dolar Fon Topladı

Bir bilgisayar oyunu düşünün. Henüz piyasaya çıkmamış olsun. Hatta ne zaman çıkacağı bile belli olmasın. Ama şimdiden dünyanın hemen hemen her noktasından 2 milyonun üzerinde oyuncuya sahip olsun. Ve bu oyunculardan gelen fonlarla 200 milyon dolar toplamış olsun.

Dünyanın en çok merak edilen oyunlarından biri haline gelen Star Citizen’dan bahsediyoruz. Yolculuğuna 2012 yılında bir kitlesel fonlama kampanyasıyla başlayan oyun, o zaman da büyük ilgi görmüş ama işin buralara geleceğini kimse tahmin etmemişti. Star Citizen 2012’deki kitlesel fonlama kampanyasında 2 milyon doların üzerinde fon toplamıştı.

Geliştirici firma Cloud Imperium Games bu başarıdan sonra kendi web sitesi üzerinden fon toplamaya devam ediyordu. Ve geçtiğimiz günlerde oyunun baş geliştiricilerinden Chris Roberts 200 milyon dolar topladıklarını açıkladı. Gelirin büyük bölümü oyunda kullanılan sanal uzay gemilerininin satışından geldi. Roberts bununla birlikte artık Dünya üzerindeki 193 ülkenin 171’inde oyuncuya sahip olduklarını açıkladı.

Sevincini oyunseverlerle paylaşan Roberts, web sitesinde yayınladığı mektupta topluluk oluşturmanın önemine değindi:

“Bu, ortak bir rüyanın hayata geçmesini sağlamak için bir topluluğun nasıl bir araya geldiğini gösteriyor. Dünyanın her yerinden oyuncular, en iddialı projelerden birini finanse etmek için bir araya geldi. Yayıncı yok. Büyük konglomera yok. Bu, oyuncular için oyuncular tarafından finanse edilen tüm örgütlenmedir.”

Şimdiye kadarki en gelişmiş grafiklere sahip olması beklenen Star Citizen, çıkar çıkmaz 2 milyon oyuncuya dağıtılacak. Tarih henüz belli değil ancak bunun 2019’un ikinci çeyreğine doğru gerçekleşmesi bekleniyor.

Yorum Gönder