close

Ünlü girişimci Elon Musk ve uzay araştırmaları şirketi SpaceX, son birkaç yıldır 12.000 uyduluk devasa projesi Starlink üzerinde çalışıyor. Starlink projesinin hedefi ise Dünya’nın yörüngesini tamamen saracak olan binlerce uyduyla, tüm dünyada kullanılabilecek internet sistemi geliştirmek.

Geçtiğimiz yıllarda uydularının bir kısmını yörüngeye fırlatan SpaceX, projenin ilk aşamasını başarıyla tamamlamıştı. Bir süre sonraysa, dünyanın birçok noktasındaki uzay araştırmacıları tarafından Elon Musk’a tepkiler yağmaya başlamıştı. Araştırmacılara göre yörüngeye yerleştirilen bu kadar çok miktardaki uydu, yansıttığı ışıkla gözlemevlerinin görüşünü kısıtlıyor, uzak noktadaki parlaklığı çok düşük olan yıldızların görünmesini engelliyordu.

SpaceX CEO’su Elon Musk ise ilk başlarda aynı fikirde değildi. Twitter’dan verdiği cevapta uyduların gerçekten dikkatli bakılmadığı takdirde kolayca görülemeyeceğini söyledi. Devamında da “Yörüngede zaten 4900 adet uydu var ve hiçbir insan bunu fark etmiyor. Starlink, gerçekten dikkatli bakılmadıkça görülemeyecek ve astronomlar üzerinde de hiçbir etkisi olmayacak. Zaten yörüngede daha fazla teleskoba ihtiyacımız var.” Şeklinde belirtti.

Geçtiğimiz gün ise yine Twitter’dan yaptığı açıklamada geri adım atarak bu hatayı düzelttiklerini belirtti. Musk, bunun uydu güneş panellerinin açısı nedeniyle olduğunu ve sorunu açıları değiştirerek çözdüğünü söyledi.

Gök bilimciler ise hala tedirgin. Şimdi az miktarda olan uydu sayısının 12.000’e ulaştığında görüş açılarını kapatacaklarını düşünüyorlar. Bir diğer sorun da yörüngedeki uydu trafiğinin tehlikeli boyutlara ulaşacağı. Bu hızla uydu yerleştirilmeye devam edilirse uyduların birbirleriyle çarpışmaya başlayabileceğini söylüyorlar. Musk ise tüm dünya için internet erişimi sağlayacak projesinde kararlı gözüküyor.

Covid-19 salgınına rağmen lansman ve uydu gönderimi gerçekleştirildi

Tüm dünyayı sarsan ve hayatı neredeyse durma noktasına getiren Covid-19 salgınına rağmen, SpaceX çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz Çarşamba günü Starlink projesinin bir ayağının Lansmanı Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirildi. Florida’daki Cape Canaveral bölgesinde fırlatılan uzay aracı, Starlink’in bu yılki 4, toplamda 7 aracı olmuş oldu.

Starlink projesi kapsamındaki ilk uydular Tintin A ve Tintin B, 22 Şubat 2018’de yörüngeye yerleştirilmiş ve dünyaya başarılı bir şekilde sinyal göndermişti. Starlink projesinin 12.000 uydu sayısına ne zaman ulaşacağı ve hayata geçeceği ise şimdilik merak konusu.

 

Yorum Gönder

five × one =