close
Sosyal Girişimcilik Nedir?

Sosyal Etki Kampanyalarını Başarıya Taşıyan Destekçi Grupları

Kitlesel fonlama platformlarının birer sosyal girişimcilik örneği olması, sosyal girişimlerin hedefledikleri etkiyi yaratmak için topluluktan destek almayı tercih etmeleri için geçerli sebeplerden yalnızca bir tanesi.

Sosyal girişimler, toplumsal veya çevresel bir soruna çözüm sunan, uzun vadeli hedeflere ve sürdürülebilir stratejilere sahip, etkileyici bir şirketin temelini oluşturma potansiyeli gösteren inisiyatiflerdir. Kamu yararı sağlarken sürdürülebilir bir organizasyon yaratan bu girişimlerin projeleri, kitlesel fonlama topluluklarının tartışmasız favorisi konumundadır.

Gerçek sorunları çözmekten ve dünyayı iyileştirecek ürün veya projeler üretirken, iyi niyetlerden daha fazlasına ihtiyaç duyarsınız; maliyetleri karşılayacak olan para gibi. Kitlesel fonlama bu zorluk ile baş etmek için mükemmel bir seçenektir. Fakat bu yolda yardıma da ihtiyacınız olacak. Sosyal etki yaratacak kitlesel fonlama kampanyanızın başarılı olması için dört destekçi grubunu kazanmanız gerekir.

Çekirdek Kitle: Çözülmek istenen soruna aşina olan, çözüme ihtiyaç duyan veya duyulduğunun bilincinde olan kişiler sizin doğal destekçilerinizdir. Fikrinizi ona inanan bir kitleye satmak daha kolaydır. Üstelik konunun öneminin farkında oldukları için sadece paralarıyla değil, aynı zamanda değerli fikirleriyle de projeyi destekleyeceklerdir.

Organizasyonlar: Sosyal medya platformları doğru kullanıldığında geniş kitlelere ulaşmanızı sağlayabilir fakat Facebook paylaşımlarınızın alacağı beğenileri gerçek desteklere dönüştürmek kolay değildir. Bu noktada çözümünüzün odaklandığı alanda faaliyet gösteren organizasyonlara ulaşarak, hedef kitlenizin özüne ulaşabilirsiniz.

Mentorlar: Sosyal yenilik, ilerleme ve çevre gibi konular, kimi yatırımcı ve iş profesyonelinin önceliğidir. İhtiyaç duyduğunuz maddi kaynağı toplumdan; kilit bağlantıları ve danışmanlığı ise tecrübeli iş insanlarından alabilirsiniz.

Gönüllüler: Sosyal projeler, alanında yetkin ve tutkulu gönüllü ekipler tarafından aktif olarak sahada destekleniyor. Bu sayede sosyal girişimler, profesyonel ekiplere servet ödemek zorunda olmadan etkili kampanyalar ve iletişim çalışmaları yürütebiliyorlar.

Bu dört grubun da desteğini alan bir kampanyanın hedeflenen sosyal etkiyi yaratmaması işten değil!

Yorum Gönder

four × 3 =