close
DünyaKitlesel Fonlama Kampanyaları

Son yılların en başarılı kampanyalarından: Pillars of Eternity 2

Pillars of Eternity 2: Deadfire, 2015 yılından bu yana en fazla fonlanan oyun oldu. Obsidian Entertainment tarafından Fig isimli platformda başlatılan kampanya, 33 bini aşkın kişiden 4,4 milyon dolar destek toplarken; platformun kısa tarihinin de en büyük başarısı oldu.

Kampanyanın orijinal hedefi ise 1,1 milyon dolar olarak belirlenmişti.

Obsidian, Pillars of Eternity 2’yi 2015 yılında satışa sunduğu ilk oyunun devamı olarak kurgulamış. Tıpkı ilk oyun gibi, devam yapımı da izometrik bir rol yapma oyunu.

Oyuncular, serinin devamında Eora dünyasının daha önce keşfedilmemiş bölgelerine ayak basacak ve yeniden doğan bir tanrı tarafından ele geçirilen 200 metrelik bir heykeli avlayacak. Obsidian, uzun bir tek kişilik oyun deneyimi vaat ederken, savaş sisteminin de geliştirildiğinin altı çiziliyor.

Serinin ilk oyunu için 2012 yılında Kickstarter’da bir kitlesel fonlama kampanyası başlatılmış ve 3,98 milyon dolar destek toplamıştı. Oyun hâlâ platformun en çok fonlanan 25 projesi arasında yer alıyor.

Obsidian, yeni bir kitlesel fonlama platformu olan Fig’in danışmanlar kurulunda yer alıyor ve yeni oyunu için bu platformu tercih etti. Yalnızca oyunları kabul eden Fig platformu, ödül ve hisse bazlı kitlesel fonlamanın melezi bir yöntem benimsiyor.

Geçtiğimiz yıl Kickstarter tarihinde ilk kez yavaşlarken, oyun kategorisine yapılan destekler ise yüzde 60 seviyesinde geriledi. Oyunlar özelinde platformun son büyük başarısı 2015 yılında Shenmue 3‘ün 6,3 milyon dolarlık kampanyasıydı. Pillars of Eternity 2’nin ve genel olarak Fig’in başarısı, spesifik kitlesel fonlama platformlarına duyulan ihtiyacı kanıtlar nitelikte.

Yorum Gönder

sixteen − 15 =