close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Sıfır Satışlı Ürününüze Yatırım Almak İçin Kitlesel Fonlamayı Kullanın

Girişimciler için melek yatırımcı veya risk sermayedarlarıyla tanışmak ve onlara fikirlerini anlatmak şüphesiz oldukça heyecan verici bir deneyimdir. Ancak yatırımcılar, satışlar ve rakamlarla ilgili soru sormaya başladığında bu heyecan, yerini hayal kırıklığına bırakabilir; özellikle şimdiye kadar elde ettiğiniz rakam koca bir sıfırsa.

Yatırımcılara şimdiye kadar hiçbir şey kazanamadığınızı itiraf etmek, yatırım alma şansınızı da ciddi ölçüde düşürecektir. Ancak referansınız bir kitlesel fonlama kampanyası ise ve bu kampanya sayesinde binlerce insana ulaştığınızı kanıtlarsanız işin rengi değişecektir.

Girişimcilerle yatırımcıları bir araya getiren ünlü TV programı Shark Tank’i ele alalım. Genç bir gayrimenkul girişimcisi, gelecek nesil kilit sistemi olarak lanse ettiği Toor isimli ürününü tanıtmak için 5 acımasız yatırımcının karşısına çıktığında, ilk etapta şüpheli bakışlarla karşılaştı. Chris Sacca, fikrin arkasındaki yenilik konusunda şüpheli iken, diğerleri ise ürün için kullanılan teknolojinin gerekliliğine emin olamadılar. Hatta, Sacca ve Mark Cuban, ürünün arkasındaki yenilik üzerinde hararetli bir tartışmaya bile girdiler.

Shark Tank, ABC

Genç girişimcinin satış becerileri şüphesiz sıra dışıydı, ancak programda görünmeden önce sıfır satış yapmış olması yatırımcılara ürünün potansiyelini sorgulatmıştı. Ancak girişimci, Toor’un Kickstarter’da başarıyla 100 bin dolarlık hedefine başarıyla ulaştığını belirtir belirtmez yatırımcıları yeniden kendine çekmeyi başardı.

Sunumunun sonunda genç girişimci iki yatırımcıdan olumlu dönüş aldı. Uzun süren pazarlıkların sonunda Barbara Corcoran ve Kevin O’Leary, yüzde 10’luk hisse için 200 bin dolar fiyat teklifinde bulundu.

Toor’un başarı hikayesi, başarılı bir kitlesel fonlama kampanyasının, melek yatırımcılardan ve risk sermayedarlarından daha fazla yatırım alma şansını artırdığına bir kanıt niteliğinde. Kitlesel fonlamanın, girişimcilerin ürün geliştirme ve ilk üretim aşamalarında destek bulup ürünü piyasada test etme ve bir müşteri ağı oluşturma gibi birçok fırsat yarattığı aşikar.

Yorum Gönder