close
Kitlesel Fonlama Kampanyaları

Scaled Robotics, Startup Battlefield’da ödüle uzandı!

Binalar yapım aşamasındayken içinden çıkılmaz bir labirente dönüşebilir. Planlar, malzemeler ve çalışanların organize edilmesi oldukça zor olabilir. Bu problemi çözüme kavuşturmayı hedefleyen Scaled Robotics, geliştirdiği robot ile Startup Battlefield’da ödüle uzandı.

İnşaatlardaki problemler insan gücü ve malzemelerle sınırlı değildir. Neyin yapıldığını ve nelerin yapılması gerektiğini tam olarak anlamak, bir projeyi zamanında tamamlamanın en kritik koşullarındandır. Bu problemlerin çözümü için özel bir robot geliştiren Scaled Robotics, ürününü TC Disrupt Berlin 2019’da sergiledi. Scaled Robotics ekibi çevresini sistematik olarak belgelemek için 360 derecelik bir kamera ve özel lidar sistemi kullanarak şantiyelerde özerk bir şekilde gezinen bir robot yarattı.

Nesne tanıma sistemine sahip

Ekibin geliştirdiği robot, bir nesne tanıma sistemine sahip. Bu tanıma sistemi sayesinde inşa edilmiş bir duvar ile kaya parçası arasındaki farkı ya da elektrikli merdiven ile klasik merdiven arasındaki farkı algılayabiliyor. Geliştirilen robot ayrıca bilgileri binanın kaynak CAD modeliyle karşılaştırarak, kaydedilen ilerlemenin kesin bir resmini çizebiliyor. Scaled Robotic, bunun için yapılardaki engelleri ayırma ve aralarındaki her şeyi belirleme görevine uygun özel bir bilgisayarlı görme modeli de geliştirmiş durumda.

Geliştirilen robot, ölçüm bantları ve panoları sayesinde birkaç kişiden daha hızlı tur atabiliyor. Ayrıca bu robot odadan odaya taşınan sabit bir lazer ölçüm cihazı ile de donatılmış durumda.

Eşzamanlı konum ve değişen (SLAM) teknolojisinin sayesinde, zaman içinde birden fazla bakış açısıyla ölçümleme yaparak çevrenin son derece hassas ve zengin bir modelini oluşturabiliyor.

Sistem sayesinde veriler otomatik olarak toplanıyor. Bunun yanı sıra isteğe bağlı olarak robot özerk veya manuel olarak da kontrol edilebiliyor. İlk aşamada robot 70 kilogram ağırlığındaydı. Fakat yapılan geliştirmeler ile birlikte 20 kilograma kadar indi ve taşınabilir bir hale geldi. Geliştirilen robot joystick ile basit bir şekilde kontrol edilebiliyor.

İşte bu proje geçtiğimiz günlerde düzenlenen Startup Battlefield’a en iyi start up projesi seçildi ve ödülün sahibi oldu. Gmelius, Hawa Dawa, Inovat, ve Stable projelerinin arasından sıyrılan Scaled Robotics, önemli bir başarı elde etmiş oldu.

 

Yorum Gönder

nineteen − twelve =