close

Robot teknolojileri alanındaki gelişmeler tüm hızıyla sürüyor. Artan bu hızla birlikte robotların günlük hayatımızda kapladıkları alan da genişliyor. İnsanoğlunun en önemli özelliği olan ¨adaptasyon¨ bu noktada kendisini gösteriyor. Biz fark etmesek de robotlar ile yaşamaya alışıyoruz. Peki, bu yazı ile birlikte bir an olsun kafamızı kaldırıp robotların hayatımızı kolaylaştırdığı alanlara göz atmaya ne dersiniz?

¨Geçen hafta robotlardan ne kadar yardım aldınız?¨ diye bir soru ile karşılaşsanız, nasıl bir cevap verirdiniz? Eğer robot elektrikli süpürgeniz yoksa, doğal olarak ¨hiçbir yardım almadım.¨ şeklinde bir cevap verebilirsiniz. Fakat yanılıyorsunuz: Robotlar biz görmesek de hayatımızın önemli bir yerinde duruyorlar.

Bu noktada ilk olarak ¨robot¨ kavramını açıklamalıyız. Temel olarak hareket eden ya da hareketli parçaları olan ve dünya ile etkileşime girerken temel kararlar verebilen bir makine olarak tanımlamak mümkün.

Robotlardan yardım aldığımız alanlar

Robotların sağlık sektöründe sıkça kullanıldığını biliyoruz. Peki, birçok hemşire, sağlık görevlisi ve doktorun robot hastalar üzerinde alıştırma yaptığını biliyor muydunuz? Bu eğitim robotları, çeşitli koşulları simüle edebiliyor ve tıp öğrencilerine, gerçek bir kişiye yaklaşmadan önce çeşitli koşulların tanı ve tedavisini yapma olanağı sunuyor. Bu tıbbi eğitim robotlarının bazıları gerçek insan boyutunda ve gerçek insana benzer bir görünüme sahipken, insan vücudunun bir bölümünü temsil eden robotlar da bulunuyor.

Robotlar, güvenlik güçleri içinde de önemli bir yer edinmiş durumda. Özellikle rehin alınma durumları ve silahlı soygunlar gibi durumlara önceden hazırlanmak için robotlardan faydalanılıyor. Sydney merkezli bir şirket olan Marathon Targets tarafından üretilen robotlar, askeri ve polis stajyerleri tarafından vurulabilecek bir dizi mobil robot üretiyor. Bu robotlar zırh kaplı ve canlı ateş eğitimi sırasında gerçek insanları (hedefleri) taklit etmek için kullanılıyor. Bu sayede gerçek suçlularla girilecek sıcak çatışmalar için hazırlık yapılmış oluyor.

Robotların kullanıldığı bir diğer alan ise ilaç sektörü. Kullandığımız ilaçların bir bölümünde akrep zehrinin bileşenleri bulunuyor. Akrep zehrinin çıkarılması da tahmin edileceği üzere tehlikeli bir işlem. İşte bu noktada robotlar yardımımıza yetişiyor. Zehrin çıkarılmasına yardım eden robotlar, ilaç sektörü için de önemli bir görevi üstlenmiş oluyor.

Robotlar alışveriş sektöründe de bizlere yardımcı oluyor. Satın aldığınız birçok ürünün, üretildiği yerden teslim aldığınız yere robotlar aracılığıyla taşındığını biliyor muydunuz? Bazı konteyner limanları kısmen otomatik durumda. Gemilerdeki büyük konteynerler, vinçleri kontrol eden insan operatörleri tarafından boşaltılıyor. Ancak konteynırlar o andan itibaren, taşıyıcılar olarak bilinen tekerlekler üzerindeki dev robot vinçler tarafından taşınıyorlar. Birçok depo mobil robotlar kullanılarak da işletilmektedir. Depo otomasyonunun en bilinen örneği Amazon’dur. Perakende devi, depolarının birçoğunu mobil robotlar için inşa etti.

Bunlar robotların hayatlarımıza etkisini gösteren sadece birkaç örnek. Tabii ki robotların
etkisi bundan çok daha fazla. Bu dönüşümün nerelere varacağını ise hep birlikte göreceğiz.

Yorum Gönder

18 − 17 =