close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Robotik bulaşık makinaları restoranlardaki yerini alıyor

Restoranlarda bulaşık yıkamak, oldukça zorlu bir iş olarak nitelendirilebilir. Bu sebeple işletmelerin bu pozisyona uygun çalışan bulması da oldukça zordur. Fakat hayatımızın hemen  hemen her alanında aktif olarak yer alan robotik teknoloji burada da yardımımıza yetişiyor.

Bulaşık yıkamak, kuşkusuz hepimiz için zor bir görev. Fakat bu görevin daha kolay bir şekilde halledilebilmesi adına çalışan biri var: Linda Pouliot. Otomasyonun bu iş için etkili bir şekilde uygulanıp uygulanamayacağını keşfetmek isteyen girişimci ve robotik fanatiği Linda Pouliot, mutfakta bulaşık yıkamaya önemli bir mesai harcadı. Bu çabalar meyvesini vermiş gibi gözüküyor.

Merkezi Silikon Vadisi’nde bulunan Dishcraft’ın CEO’su ve kurucusu olan Pouliot ve ekibi geçtiğimiz hafta içinde büyük kafe ve restoranlar için tasarladıkları ilk çalışmalarını açıkladı. Dishcraft’ın ileri teknoloji ürünü robotu, her öğeyi iyice temizliyor ve işlemin sonunda pırıl pırıl bir sonuç elde edilebilmesi için her parçayı detaylı bir şekilde tarıyor. Bu sistem normal bulaşık makinalarının yakalayamayacağı lekeleri tespit ediyor ve temizliyor.

Teknolojinin çalışma sistemi oldukça basit. Öncelikle tabaklar mekanizmaya diziliyor. Ardından otomatik bir kol her bir tabağı alıyor ve kimyasal madde içermeyen bir eğirme fırçası ve su yardımı ile temizleme işlemini gerçekleştiriyor. Temizleme işlemi son erdiğinde robot sensörleri plakanın yüzeyinde kalan artıkları kontrol ediyor.

Dishcraft’ın bu yeni teknolojisinde cam ya da gümüş maddeler yıkanamıyor. Bunun dışında kalan bulaşıklarda ise etkili bir sonuç elde ediliyor. Hızlı ve verimli bir şekilde çalışan bu sistem restoranlar için çok önemli bir problemi ortadan kaldıracak gibi gözüküyor.

¨Bu teknoloji ile daha mutlu işler yaratıyoruz.¨

Dishcraft tarafından yapılan açıklamada, ¨Bu robotların iş anlayışını tam anlamıyla değiştireceğini düşünüyoruz. Bulaşık yıkamak sıkıcı, kendini tekrarlayan ve kirli bir iştir. Sektörde bu alanda görülen büyük boşluk, rağbet gören bir meslek olmadığını gösteriyor. Bu sebeple kullanılan teknoloji ile daha mutlu işler yaratıyoruz.¨ ifadelerini kullandı.

Şirket robot bulaşık makinesinin mutfakların personel şeklini değiştireceğine inanıyor. Bunun yanında bu teknolojinin daha güvenli, ve daha çevre dostu bir deneyim sağlayacağı da düşünülüyor. Bu yeni anlayışla birlikte restoranların önemli ölçüde değişeceğini söylemek mümkün.

 

 

 

Yorum Gönder

eight − two =