close

Robot teknolojisinin her geçen gün gelişmesiyle birlikte insan hayatında aldığı roller de artmaya devam ediyor. Robotların hayatımızda aldığı rollere bir güzel örnek daha geçtiğimiz günlerde Çin’den geldi. Kuzey Çin’deki bir şehirde, trafik memurlarına yardımcı olması için üç robot trafik polisi kullanılmaya başlandı.

3 farklı robot trafik polisi, 3 farklı görev

Bu üç robotun da hem görünüşleri hem de işlevleri açısından birbirinden farklı olması dikkat çeken bilgiler arasında. Sarı üniforma ve beyaz şapkalı insan trafik memuru görünümündeki ilk robot “Yol devriye robotu.” Görevi ise yasadışı davranışlarda bulunan sürücüleri belirlemek ve fotoğraflarını çekmek.

İkinci robotun görevi ise sürücüleri tavsiyeler vermek. İstasyonlarda görev alacak olan bu robotlar, sürücülere yol tarifi verebilecek ve trafik kurallarını hatırlatarak tavsiyelerde bulunacak. Aynı zamanda bu robotlar şüpheli bulduğu sürücüleri emniyet ekiplerine bildirerek trafikte maksimum güvenliği sağlamak için gece gündüz çalışacak.

Üçüncü robotun görevi ise kazalarda ortaya çıkabilecek olan kötü sonuçları en aza indirgemek. Kazaları algılayabilen bu robotlar, polislere ve sağlık ekiplerine hızlı bir şekilde bildirimde bulunabilecek. Böylelikle kaza yerine en acil şekilde müdahale edilebilecek. Aynı zamanda yol kenarında diğer sürücülere de kaza gerçekleştiğini bildirecek olan kaza bildirim robotları, kazanın kötü sonuçlarını oldukça azaltabilir.

Güvenlikte Teknolojiyi En Çok Kullanan Ülke Çin

Çin’in güvenlik alanında teknoloji kullanımı, robot trafik polisleriyle birlikte daha da artmış oldu. Daha önce de kaçak suçluları bulmak için yüz tanıma sistemi kullanmaya başlayan ve yeni araçlarda RFID(Radyo Frekanslı Tanımlama) sistemini zorunlu hale getiren ilk ülke olmuştu. Bunlara ek olarak Çin polis memurları yüz tanıma teknolojisine sahip gözlükler kullanmaya başlamıştı. Bu yenilikler güvenlik alanında Çin’in teknolojiye ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

Güvenlikte Teknoloji Çağı

Günümüzde her alanda olduğu gibi güvenlik alanında da dijitalleşme dönemi çoktan başlamış durumda. Kamera sistemlerinden yüz tanıma sistemlerine, yapay zeka trafik polislerinden takip sistemlerine kadar her teknoloji güvenlik alanına çoktan entegre olmaya başladı bile. Bu gelişmelerle birlikte her geçen gün gelişen teknoloji hepimize daha güvenli bir dünya sağlayabilir.

Yorum Gönder

four − three =