close

Eğitim teknolojilerinin hızlı bir şekilde değiştiği bir döneme tanıklık ediyoruz. Kara tahtalar yerini akıllı tahtalara, kitaplar ise tabletlere bırakmak üzere. Hindistan’da yer alan Bangalor şehri ise olayı bir adım ileri taşıyor: Robot öğretmenler

Hindistan’da Karnataka eyâletinin başkenti olan Bangalor, ¨Asya’nın Silikon Vadisi¨ olarak adlandırılıyor. Geçtiğimiz günlerde bir okulda yaşanan gelişme de bu tanımlamayı destekler nitelikte. Robot öğretmenler, Indus International School’da öğrencilere ders vermeye başladı. Resmi kadın kıyafetleri giyen robotlar gerçek öğretmenlerin yerini almasalar da, onları derslerde asiste ediyor ve öğrenciler tarafından sıkça sorulan soruları yanıtlıyorlar.

Indus International School’un yetkili isimlerinden Vignesh Rao konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Robotlarımız, her gün beş derste 7-9. Sınıflardaki yaklaşık 300 öğrenciye, sırasıyla dört bölüm halinde ders veriyorlar. Ayrıca onlarla etkileşime girip konular hakkındaki sorulara cevap veriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Etkileşimde bulunabilen robotlar, öğrencilerin derslerle ilgili sıkça sordukları soruları cevaplandırmak için programlanmış. Robot öğretmenler Yapay Zeka desteği sayesinde öğrencilerin sorularını cevaplayabiliyor.

Yapay Zeka destekli robotlar 7-9. Sınıflara Biyoloji, Kimya, Coğrafya, Tarih ve Fizik derslerini öğretiyor. Bir öğretmen, öğrenci ve robottan oluşan insan-makine ekibinden oluşan bu sistem ¨İşbirlikçi Öğrenme Modeli¨ olarak tanımlanıyor. Bir ders vermek için sınıfta öğretmen ve robot işbirliği yapıyor.

Projenin de başında yer alan Vignesh Rao, insan öğretmeninin derste konuyla değil, çocuğa odaklanabilmeleri için daha alakalı olmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen robotların yazılım, donanım ve Yapay Zeka ile tasarlama ve geliştirme sürecinin yaklaşık iki yıl sürdüğünü söylüyor. Her biri 45 kg ağırlığındaki mobil robotları hayata geçiren ekip;  programcılar, içerik geliştiricileri, grafik tasarımcıları ve donanım mühendislerinden oluşuyor.

Robot Öğretmenler Öğrenciler Tarafından Olumlu Karşılandı

Indus Trust İcra Kurulu Başkanı Arjun Ray konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ¨Robot öğretmenler, öğrenciler tarafından oldukça olumlu karşılandı. İnsan öğretmen ile robotların işbirliğinin öğrenme sürecini geliştirdiği görüşündeler. Bu sayede insan öğretmen çocuğa daha fazla zaman ayırabiliyor ve eğitimi kişiselleştirebiliyor.¨ ifadelerini kullandı. Türünün ilk örneği olan okul, pilot projeyi diğer derslere de yaymayı ve ölçeğini genişletmeyi hedefliyor. Okul ayrıca insansı robotunun fikri mülkiyetini korumak için uluslararası bir patent başvurusu sürecinde.

Robot öğretmenler ile birlikte eğitim anlayışın da değişeceğini söylemek mümkün. Eğitim ve teknoloji işbirliğinin nasıl sonuçlar doğuracağını ise hep birlikte gözlemleyeceğiz.

Yorum Gönder

one × five =