close

Her proje geliştiren girişimcinin sorduğu temel bir soru vardır: Projemi nasıl duyuracağım? Ailem ve arkadaşlarım dışında başkalarının da dikkatini çekebilecek miyim? Gazetecilere ve blog yazarlarına nasıl ulaşacağım? Bunun pek çok farklı yolu var. Temelde yapmanız gerekenlere gelin birlikte bakalım.

1. Tüm kişilerinizin bir listesini oluşturun.

Kitlenizin kim olduğunu ve onlara nasıl ulaşacağınızı bilmek, kampanya başlatmadan önce bir zorunluluktur. Ve tüm bu temasların tek bir yerde toplanması, Dolayısıyla bir proje başlatın veya başlatmayın, tüm irtibatlarınızı tek bir yerde toplamak akıllıca olur. Örneğin ileride toplu mailing yapacak olursanız bu işinize fazlasıyla yarayacaktır.

2. Projeniz için önceden iletişim planı belirleyin.

Proje sayfanızda etkileyeceği bir açıklama ve ilgi çekici bir video oluşturdunuz. Ancak iletişim kanallarınız bunlarla sınırlı değil. Projenizin devamında da konuşmanız gereken yerler olacak. Güncellemeler, e-postalar ve sosyal medya içerikleri gibi. Yani konuşacağınız pek çok farklı kanal olacak. Bunun için önceden bir iletişim dili ve planı belirleyin. Herkesin aynı dili konuştuğundan emin olmak için bunu ekibinizle de paylaşın.

3. Basın ve blog yazarlarına nasıl yaklaşacağınızı planlayın.

Farklı hedef gruplarına ve farklı mecralara yönelik farklı yazı şablonları oluşturun. Elbette hepsinde projenizin iletişim dilini sürdürün ancak gazete yayınıyla Facebook paylaşımı belli noktalarda birbirinden ayrılmalıdır. Önceden hazırlayacağınız basın bültenleri eksiksiz olmalıdır. Projenizi paylaşacak gazeteciye çok iş bırakmayın. Sonuç olarak projenizi en iyi siz tanıyorsunuz.

4. Güvenilir ortak çalışanlardan oluşan bir ekip oluşturun.

Yardım isteyeceğinizde etrafınızda güvenilir ve yetenekli takım arkadaşlarınız olduğunda her şey çok daha kolay ve sorunsuzdur. Geçmiş projelerde size yardımcı olan insanları düşünün ve işbirliği yapmaktan çekinmeyin.

5. Bir reklam veya pazarlama şirketiyle anlaşmadan önce ödevinize iyi çalışın.

Daha önce bir proje yürüttüyseniz muhtemelen destekçi ve fonlama taahhüt eden birkaç pazarlama veya PR hizmetinden haberiniz olmuştur. Profesyonel bir yardım almak elbette işe yarar ancak her şeyi onlara teslim etmeyin. Müdahale etmeniz gereken yerlerde elinizi taşın altına koyun. Daha önce de dediğimiz gibi, projenizi en iyi siz tanıyorsunuz.

Yorum Gönder