close
Arıkovanı Girişim Haberleri

Programlanabilir Mini Drone ESPcopter İle Kendi Drone’unuzu Geliştirin

Drone teknolojisi geliştikçe hem kullanım oranı artıyor hem de kullanıldığı alanlar genişliyor. Fotoğrafçılıktan kargo taşımacılığına kadar pek çok alanda birçok insan bu yeni nesil teknolojiyi tercih ediyor. Hal böyle olunca şimdiden geleceğe yatırım yapmak epey mantıklı görünüyor. Programlanabilir mini drone projesi ESPcopter bu noktada önemli bir rol oynuyor.

ESPcopter, Türkiye’nin ilk programlanabilir mini drone’u olarak öne çıkıyor. Cihaz esasen her türlü araçla kontrol edilen bir drone geliştirme kartından oluşuyor. Karta sahip olanlar programlama öğrenerek kendi drone’larını geliştirme imkanı elde edebiliyor.

WiFi özelliğiyle internete bağlanabilen ESPcopter hemen hemen tüm Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarıyla etkileşim kurabiliyor. Telefon, bilgisayar ve RF kumandalarla kontrol edilebiliyor ve hem mobil hem de masaüstü işletim sistemlerini destekliyor. Böylece kendi drone’unuzu istediğiniz platformda istediğiniz özelliklerde geliştirebiliyorsunuz.

ESPcopter’in geliştiricileri, hiç programlama bilmeyenleri de düşünmüş. Drone’la birlikte gelen eğitim kitapçığından, Arduino platformunda başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar programlama becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Kutunun içinden bir adet ESPcopter, 240 mAh pil, pervane koruyucu, micro USB kablosu ve yedek pervane takımı çıkıyor. 32 gram ağırlığa sahip olan ESPcopter 65 mm boyunda. Drone 240 mAh’lık piliyle 7 dakika boyunca uçabiliyor. USB girişinden şarja taktığınızda ise 25 dakikada tamamen şarj oluyor.

ESPcopter projesi seri üretime geçmek için Arıkovanı üzerinden kitlesel fonlama kampanyası başlatmaya hazırlanıyor. Bunun öncesinde ise siz potansiyel kullanıcıların yorumlarını bekliyor. Proje hakkında detaylı bilgi almak ve görüşlerinizi geliştirici ekibe aktarmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Gönder