close
Sosyal Girişimcilik Nedir?

Portekizli Öğrenciler Avrupa İklim Değişikliği Davası İçin Fon Topluyor

Bir grup Portekizli okul öğrencisi, 47 Avrupa ülkesine karşı Avrupa İklim Değişikliği Davası’nı finanse etmek için kitlesel fonlamaya yöneldi. Ülkenin en büyük orman yangınlarından etkilenen Portekiz’in Leiria bölgesinde yaşayan öğrenciler, Avrupa ülkelerini, iklim değişikliği konusunda duyarsız olmakla suçluyor.

Crowdjustice üzerinden kitlesel fonlama kampanyası başlatan öğrenciler, 20.000 sterlin hedefle çıktıkları yolda şimdiden 12.000 sterlin toplamış durumdalar. Kampanyayı destekleyenler arasında NGO Global Legal Action Network (Glan), STK’lar ile çevre ve iklim değişikliği hukukunda uzmanlaşmış avukatlar yer alıyor.

Orman yangınları bu yıl Portekiz’de 60’ın üzerinde insanın canını aldı, yüzlerce kişiyi yaraladı ve birçoğunun hayatını tehlikeye attı. Kampanyanın arkasındaki çocuklar, küresel ısınmanın yangını riskini artıracağından, yaşam haklarının iklim değişikliği tehdidi altında olduğuna inanıyorlar ve onları temsil eden avukatlar, bu konuda somut adım atmayan Avrupa ülkelerinin bunun en büyük sorumlusu olduğunu savunuyor.

Bütün Avrupa Ülkeleri Sorumlu

Öğrenciler, davayı yalnızca bir ülkeye karşı almak yerine, Almanya, Fransa, Polonya, Türkiye, Rusya ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne imzalayan tüm büyük ülkeleri hedef alıyor: “Mahkemeden iki şey kararlaştırmasını isteyeceğiz: Birincisi, bu ülkelerin emisyon azaltma politikalarını önemli ölçüde güçlendirmesi ve ikincisi, mevcut fosil yakıt rezervlerinin çoğunun yerinde tutulması için taahhüt etmesi.”

Bu girişimin bir benzeri 2015’te Hollanda’da gerçekleşmişti. Hollandalı vatandaşlar, gaz emisyonlarına yönelik pasif davranışları nedeniyle hükümete dava açtı ve sonuç olarak mahkeme, Hollanda hükumetinin, emisyon oranını 2020 yılına kadar yüzde 25 azaltması yönünde karar verdi.

Bir benzerinin Avrupa iklim değişikliği davası için de yaşanmasını umuyoruz.

Yorum Gönder

one × 1 =