close
Sosyal Girişimcilik Nedir?

Plastik Kirliliğine Karşı Geliştirilen Yenilebilir Su Topu

Dünya Ekonomik Forumu’nun geçtiğimiz yıl yayınladığı rapora göre, 2050 yılına kadar okyanuslarda, balıklardan çok plastik bulunacak. Dünyanın önde gelen üniversiteleri tarafından ortaya koyulan analize göre ise 2015 yılına kadar 8,3 milyar ton plastik ürettik ve bunun 6,3 milyar tonu çoktan atık haline geldi bile.

Tüm bu çarpıcı veriler, plastik kirliliğinin son derece büyük bir problem olduğunu ve önlem alınmadığı takdirde hem doğa hem de insan açısından geri
dönülemeyecek zararlar vereceğini gösteriyor. Cesur bir girişim, kendi adına elini taşın altına koyarak plastiğin en çok kullanıldığı ürünlerden olan su şişesine çevre dostu bir çözüm sunuyor.

Skipping Rocks Lab isimli girişim, plastik su şişeleri yerine doğal bir çözüm sunuyor ve geliştirdikleri ürünü “yenilebilir su” olarak lanse ediyor. Ooho! adını taşıyan ürün, buz küplerini kalsiyum klorür ve kahverengi yosun özüne daldırarak, buz eridiğinde bile katı halde kalacak bir zardan meydana geliyor. Deniz anasına benzeyen yumuşak madde, sindirimi kolay olduğu için aynı zamanda yenilebiliyor.

Yorum Gönder

20 − twelve =