close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Pizza teslimatı sürücüsüz araçlarla yapılacak

Evde otururken karnımız acıktığında önümüzde iki seçenek bulunuyor: Yemek yapmak ya da yemek sipariş etmek. İkinci seçenekte çeşitli yemek servislerine verdiğimiz siparişler, kuryeler aracılığıyla kapımıza getiriliyor. Peki, yakın gelecekte bu transfer işlemi sürücüsüz araçlarla gerçekleştirilecek desek ne dersiniz?

Bugünlerde Houston, Texas bölgesinde yaşıyorsanız ve pizza yemek istiyorsanız, pizzalarınızı kendi kendine çalışan bir robottan teslim alabilirsiniz. Dünyaca ünlü pizza şirketi Domino’s, Houston’daki bir mağazada pizzalarını dağıtmak üzere robot teslimat şirketi Nuro ile ortaklığa girdiğini duyurdu.

Nuro; yiyecek, çiçek, donanım ürünleri gibi otonom araçlara sığabilecek malları teslim etmek amacıyla 2018’de bir başlangıç ​​fonu ile ortaya çıktı. Temel amaç küçük işletmelerde robotlara yer açılması ve böylece daha önce olanaksız olarak görülen teslimat seçeneklerini hayata geçirmekti. Fakat aradan geçen bir yılın sonunda Nuro, büyük şirketlerle birlikte çalışmaya başladı.

Şubat ayında Japon teknoloji devi SoftBank’tan yaklaşık 1 milyar dolar tutarında ek fon alan şirket, Houston bölgesinde otonom teslimatlar sunan Kroger’le birlikte çalışmaya başladı. Şirket, teslimat yapmayı planladığı mahalleleri haritalandırmak için robotlarıyla aynı sensörlerle donatılmış Toyota Priuses’ı kullanıyor. Ardından robotlar bu haritaları kullanıyor ve gördükleri değişiklikleri ekliyor.

Şirket bu sürede edindiği deneyimleri pizza dağıtım sektöründe kullanmayı hedefliyor. Nuro, 2019’un son çeyreğinde Domino’s ile çalışmalara başlayacak. Şirketin hedefi, Domino’s müşterilerine bir insandan elde edeceği teslimat deneyimiyle aynı kalitede bir hizmet sunabilmek.

Domino’s, kendisini aşırı verimli bir lojistik ve tedarik zinciri kurulumuna sahip bir teknoloji şirketi olarak görüyor ve bu da otonom araçlarla teslimat projesi ile eşleşiyor. Aslında Domino’s şirketinin Nuro ile çalışması sürpriz olarak nitelendirilmemeli. Çünkü şirket daha önce Yeni Zelanda’daki otonom dronların pizzalarını dağıtması için Flirtey ile ortaklık kurdu. Bunun yanı sıra otonom araçlarda pizza dağıtımı fikri hakkında bilgi edinmek için 2017 ve 2018 yıllarında Ford ile birlikte çalıştı.

Müşteriler istedikleri gibi sipariş verebilecekler

Nuro ve Domino’s, Houston’da seçtikleri yere daha fazla robot eklemeyi planlıyor. Bu bölgede bulunan mağazaların fazla olması bunun en önemli sebebi olarak gösteriliyor.

Müşteriler düzenli olarak istedikleri gibi pizza sipariş edecekler ve Nuro’nun sağlayabileceği bir alanın içindeyse, robot teslimatı seçeneğine sahip olacaklar.

Houston’da başlayan bu serüvenin tüm dünyaya yayılması bekleniyor. Yakın gelecekte yemek siparişlerimiz sürücüsüz araçlarla yapılabilir.

Yorum Gönder

sixteen − three =