close

Geçtiğimiz aylarda yakın bir gelecekte drone ile ilaç sevkiyatı yapılacağından bahsetmiştik. Şimdiyse küresel kargo şirketleri UPS ve CVS, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde sevkiyata başlıyor. Matternet’in M2 drone’larını kullanacak olan hizmet, The Villages ismi verilen ve 55 yaş üstü insanların yaşadığı bir bölgeye reçeteli ilaç teslimatı yapacak. Ayrıca teslimat için kalkan her drone, ABD’nin Federal Havacılık İdaresi’nden izin alacak. Böylelikle salgından en çok etkilenen yaşlı insanların yaşadığı bölgeye virüs yayılmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Mayıs ayında başlayacak olan teslimatlar, ilk etapta ilaçların kargo şirketine teslim edilmesiyle başlayacak. Teslimat alanın yakınındaki bir noktadan kalkan drone’lar ulaşım yerindeki karşılama merkezine ulaşacak. Daha sonra bu noktadaki karşılama ekibi, teslimatı kara araçlarıyla tamamlayacak.

Drone’ların ilaç sevkiyatında kullanılabileceği fikri, acil durumlarda hızlı sevkiyat veya ulaşılması zor bölgelerde ihtiyaç sahiplerine ulaşabilme avantajlarından ortaya çıktı. Daha önce aynı bölgeye ilaç teslimatı gerçekleştirilmiş olsa da, bunlar test niteliğindeydi. Bu teknolojinin ölçeklenmesinin önündeki engel ise hukuki süreçlerdi. Dünyayı sarsan Covid-19 pandemisiyle birlikte hukuki zorluklar daraltıldı ve drone ile ilaç sevkiyatının da ölçeklenmesinin önü açılmış oldu. Böylelikle bir süredir Kuzey Carolina’da test uçuşları yapan kargo şirketlerinin Mayıs ayında sürekli teslimatlara başlamaması için bir neden kalmadı.

Google’ın Drone teslimatı projesi: wing

Küresel kargo şirketlerinin yanı sıra, Google da bir süredir drone teslimatlarıyla ilgileniyor. Teknoloji devi, Wing ismini verdiği projesiyle başarıyla drone ile ilaç sevkiyatı gerçekleştirmişti. Wing yetkilileri, bu aşamaya gelebilmek için 80.000 uçuş denemesi yaptıklarını ifade etti. Wing’in diğer teslimat drone’larından farkı ise teslimatı yere inmeden gerçekleştirmesi. Yaklaşık 7 metre yükseklikten bir iple paketini sarkıtıyor. Yerde biri paketi tuttuğunda da gerilimi hissederek ipi bırakıyor ve yolculuğuna devam ediyor.

Günümüze kadar drone teslimatının, birçok firma tarafından yapıldığı iddia edilse de aslında bunların neredeyse hepsi test niteliğindeydi. Gerçek uçuşların önünde ise bir dizi engel bulunuyor. Yüksek binalar, dar sokaklar, hukuksal sorunlar, drone’ların yarattığı gürültü kirliliği gibi bir dizi sorun, bu teknolojinin hayatımıza girmesini biraz aksatacak gibi duruyor. Pandemiler gibi acil durumlardaysa hayati önem taşımaya devam edebilir. Özellikle virüs bulaştırma ihtimalini düşürdüğü için tercih sebebi olacak gibi görünüyor. Son olarak da, Afrika gibi ilaç bulmanın zor olduğu bölgelere, hayat kurtaran ilaçlar götürebiliyor.

 

 

Yorum Gönder

twelve − eight =