close

Uber’in Çin’deki en büyük rakibi olarak gösterilen Didi Chuxing, otonom taksi filosunu hizmete sunmak için çalışmalara başladı. Çin’in ilk büyük ölçekli kendi kendine sürüş taksi hizmeti olmayı hedefleyen Didi, 4. Seviye sürüş araçlarını Şangay’ın Jiading Bölgesi’nde kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Otonom otomobiller, son dönemde sıkça gündeme gelen bir konu. Bu alanda yeni bir gelişme ise Çin’de yaşandı. Otonom taksi filosunu hizmete sunmaya hazırlanan Didi Chuxing, önemli bir aşama kaydetmiş gibi gözüküyor. Şanghay hükümeti de bu konuya olumlu bir şekilde yaklaşıyor. Otonom taksi filosunun test edilmesine izin verildiği geçtiğimiz günlerde şirket CEO’su tarafından duyuruldu. Bu duyuru Şangay Dünya Yapay Zeka Konferansında yapıldı.

Cheng tarafından basına yapılan açıklamada, ¨Teknoloji ancak insanların hayatlarına değer kattığında önemli bir hal alıyor. Sıradan vatandaşlara büyük ölçekli, özerk filolara erişim izni vermenin gelecekteki şehirler için ortak güvenlik, verimlilik ve sürdürülebilirlik hedefimize ulaşmamızın anahtarı olduğuna inanıyoruz.¨ ifadelerini kullandı.

Başlangıçta otomobillerde bir insan şoför de bulunacak. Bu araçların planlamaları da 30 farklı modeli kapsayacak. Bu modellerde Seviye 4 özerk araçlar da bulunuyor. Seviye 4; Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi tarafından tanımlandığı üzere, temelde otomatik sürüş araçları anlamına geliyor. Henüz hiçbir otomobil üreticisi tarafından kamuya açık bir şekilde kullanılmayan bu teknoloji, oldukça heyecan verici özellikler taşıyor. Bu teknolojinin hayata geçişi ile ilgili kesin bir tarih ise henüz açıklanmadı.

İlk otonom taksi Baidu’dan

Didi’nin CEO’su Zhang Bo heyecan veren teknolojik gelişme ile ilgili olarak basına yaptığı açıklamada, ¨Oto-sanayi ortaklarımızla birlikte çalışan DiDi, Çin’de büyük çaplı robo-taksi hizmetini gerçekleştiren ilk iş olma potansiyeline sahip. ” ifadelerini kullandı. Her ne kadar Zhang Bo Didi’yi ilk özerk otonom araç üreticisi olarak tanımlasa da, bu alanda ilk olma unvanı Baidu’ya ait. Kendi kendine sürüş taksi hizmeti için planlarını açıklayan ilk şirket olan Baidu, 2019’un sonunda Changsha’da hizmet vermeyi planlıyor.

Kendi kendine sürüş hizmetlerine yönelik çalışmalar dünyanın dört bir yanında aralıksız devam ediyor. Uber geçtiğimiz aylarda yeni otomatik sürüş arabasını duyurdu. Waymo da bu yolda kararlılıkla ilerleyen şirketler arasında yer alıyor. Son dönemde gerçekleştirdiği çalışmalarda teknoloji gündemini belirleyen Elon Musk’ın Tesla’sı da otonom taksiler için çalışmalar gerçekleştiriyor.

Görülen o ki tüm dünya yakın bir dönemde otonom otomobilleri aktif bir şekilde kullanacak. Yolculuklarımızı bir şoför olmadan tamamladığımız günler uzakta değil.

 

Yorum Gönder

seven + 13 =