close

Otonom araç dünyasında farklı bir yaklaşımla karşımıza çıkan Skyryse, California merkezli bir havacılık girişiminde bulunuyor. Skyryse, yeni bir hava aracı üretmek yerine mevcut helikopterlere otonom uçuş kabiliyeti kazandıran bir girişim üzerine çalışıyor. Luna ismini verdikleri otonom helikopter için Amerikan Havacılık Dairesi (FAA)’den izinlerini alarak uçuş platformunu test ettiler.

Skyryse Flight Stack, helikoptere entegre edilen sistemle helikopteri otonom olarak uçurdu. Denetim altında olan helikopter havalandırıldı ve kısa bir uçuşun ardından başarı ile iniş yaptı.

OTONOM UÇUŞ YAZILIMI ENTEGRE EDİLDİ

Modifiye edilen Robinson R-44 marka helikoptere entegre edilen otonom uçuş sistemi, yapılan testler ve onayların ardından zamanla yaygınlaşabilir hatta bir standart haline gelebilir. Bu yenilik hava taşımacılığında devrim yaratabilir. Sistem yeni bir donanım yatırımı yapılmadan da pilotlu helikopterlere entegre edilebilir olmasından dolayı otonom araç dünyasındaki gelişmelerde önem arz ediyor.

Bu özellik sayesinde helikopterler, pilotlardan ve onların çalışma saati gibi psikolojik veya fiziksel unsurlarından bağımsız olarak uçuş gerçekleştirebilecekler. Şirket bu teknolojinin acil durumlarda iniş kalkışı da gerçekleştirebildiğini belirtiyor.

Skyryse girişim yaptığı bu alanda ciddi rakiplere sahip. Ticari uçak üreticileri olan Airbus ve Boeing, kendi girişimleri olan hava taksi projeleri üzerinde çalışıyorlar. Öte yandan, diğer helikopter üretici firmalarından biri olan Skorsky’nin de SARA (Sikorsky Autonomy Research Aircraft) isimli bir projesi bulunuyor. Otonom araçların dünya teknoloji gündemini oldukça meşgul ettiği bugünlerde, birden fazla teknoloji üreticinin yaptığı otonom helikopter çalışmalar heyecan verici.

Hava taşımacılığı anlamında büyük bir adım attıklarını belirten Skyryse kurucusu ve CEO’su Mark Gorden, geliştirdikleri yazılım kapasitesinin çok önemli olduğuna vurgu yapıyor. Pilotlar için çok büyük bir alternatif oluşturan bu yazılım, havacılık alanında oldukça uzmanlık sahibi bir ekip tarafından geliştirilerek ortaya çıkarıldı.

Skyryse, otonom uçuş yazılımının pilotlara göre daha verimli ve güvenli bir uçuş gerçekleştirebileceğini söylüyor. Otonom helikopterleri şehirlerde görevli hale getirebilmek bundan sonraki sürecin önemli aşaması olacak. Otonom otomobiller konusunda bile regülasyonların tartışıldığı bugünlerde, otonom bir helikopterin hayata geçmesi zaman alabilir.

 

Yorum Gönder

11 + 4 =