close

Teknoloji gündeminin en gözde konularından biri olan otonom araçlar hakkında artık birçoğumuz bilgi sahibiyiz. Özellikle otonom otomobiller, neredeyse bütün otomobil üreticileri tarafından birbirleriyle yarış halinde geliştirilmeye devam ediyor. Günümüzde tam anlamıyla etkin olmasa da, otonom otomobiller gelecekte çoktan yerini aldı bile. Otomobillere ek olarak, otonom trenler çoktan hayatımıza girdi ve etkin bir şekilde kullanılıyor. Tüm bunlara ek olarak duymaya çok alışkın olmadığımız bir teknoloji kapımızı çaldı: Otonom Deniz Araçları

IBM tarafından yapay zeka desteği sağlanan Tech firması, bir süredir otonom bir deniz aracı üretmek için çalışıyordu. Şimdiyse harekete geçmesi için geri sayım başladı. Mayflower isimli gemi Eylül 2020’de İngiltere Plymouth’tan yola çıkacak. Bu ismin seçilmesindeyse o yıllarda keşfe çıkan geminin isminin Mayflower olması önemli rol oynamış.

Tabii bu yolculuk temsili bir anma töreninden ibaret değil. Plymouth Üniversitesi Fen ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Profesör Kevin Jones yaptığı açıklamada dünyada bir ilk olacak bu projenin üniversitelerine veri sağlayacağını açıkladı. Mayflower, seyir halindeyken güneş, dalga ve rüzgâr enerjisiyle ilgili araştırmalarının verilerini aktaracak. Aynı zamanda navigasyon veri tabanını güncellenmesini sağlayacak. Tüm bu araştırmalar üniversitenin öğrencilerine de geniş bir alanda pek çok bilgi akışı sağlayacak.

Mayflower, hareketi için gerekli olan enerjiyi ilkel bir şekilde yelkenleriyle sağlasa da, yön alma mekanizması son teknoloji ürünleri barındırıyor. Öyle ki sorun yaşadığı durumlarda uydu telefonu aracılığıyla merkezi arayarak çağrıda bulunabiliyor. Genel olarak kullandığı teknolojilere göz atarsak;

  • Işık algılama ve aralığı (LIDAR)
  • Radyo algılama ve kapsama (RADAR)
  • Global Konumlandırma Sistemi (GPS)
  • Uydu bağlantıları
  • Kameralar

Görebiliriz. Ayrıca Mayflower’ın makine öğrenimi algoritmalarını beslemek için uzun yıllardır başka gemilerden veri toplanmaktaydı.

Fütürist tasarımıyla dikkat çeken Mayflower, yolculuğunu başarıyla tamamladığı takdirde otonom deniz araçları için bir dönüm noktası olabilir. Ayrıca ilk olma özelliği taşıyan bu proje yasal olarak da otonom deniz araçlarının önünü açabilir. Yakın bir gelecekte deniz yolculuklarımızı kaptanlar olmaksızın yapabiliriz.

Yorum Gönder

five × 3 =