close

Otonom araçlar birçok şirket tarafından üzerinden uzun süredir çalışılan bir konu. Bu konu için büyük yatırım yapan şirketler henüz kullanıma hazır olmasa da konsept araçlar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Geçmişten günümüze büyük bir ilerleme kaydedilen bu alanda önemli adımlar atılmaya başlandı.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Tokyo Motor Show 2019’a geleceğin araçları damgasını vurdu. Suzuki’nin Tokyo Motor Show 2019’da duyurduğu konsept araçlar büyük beğeni topladı. Sergilenen otonom araçla, klasik otomobil anlayışına yeni bir bakış açısı kazandırıyor.

Otomobil meraklılarının bir süredir beklediği Tokyo Motor Show 2019 etkinlikleri 4 Kasım tarihine kadar devam edecek. Etkinliklerin ilk gününde birçok yeni araba modeli tanıtıldı. Birçok büyük markanın yeni model araçlarının tanıtıldığı etkinlikte tanıtılan araçlar arasında en dikkat çekenleri geleceğin araçları olarak tanıtılan otonom araç modelleri oldu. Şirketlerin yeni nesil teknolojileri arabalar üzerinde uyguladığı konsept araçlar da Tokyo Motor Show çatısı altında tanıtılıyor.

Tokyo Motor Show’a katılan otomobil devlerinden bir tanesi de Suzuki. Japon otomobil devinin konsept olarak çıkardığı teknolojik araçlar etkinlikte büyük ilgi topluyor. İki farklı tip araçla etkinliğe katılan Suzuki, “Hanare” ve “Waku Spo” adını verdiği iki araçla klasik otomobil anlayışını kökten değiştirmeye kararlı.

Belirli bir simetriye sahip değil

Suziki’nin tanıttığı araçlardan ilki Waku Spo, 3 metre 70 santimetre uzunluğunda ve belirli bir simetriye sahip değil. Aracın kaporta kısmı bir hayli uzunken, aracın bagaj kısmı oldukça minimalist bir yapıya sahip. Waku Spo’nun en dikkat çeken özelliği ise şekil değiştirebiliyor oluşu. Waku Spo bir tuşla şekli değişebiliyor ve station wagon haline geliyor. Dilediğiniz gibi şekil değiştirebilen bu araç klasik otomobil anlayışına farklı bir bakış açısı getiriyor.

Japoncada “müstakil kır evi” anlamına gelen Hanare isminin hakkını veriyor gibi görünüyor. Araç, dış yapısı haricinde iç yapısıyla da dikkat çekiyor. Araç içinde herhangi bir kokpit veya şoför mahalli bulunmuyor. Hanare, tamamıyla otonom bir yapıda ve kontrolü 60 inçlik bir ekran aracılığıyla sağlanıyor.

Suziki’nin gelecekten getirdiği bu araçlar için planı ne bilmiyoruz. Belki de bu araçları tüketicilerin kullanıma sunar ve yollarda çok şık tasarıma sahip araçlar görebiliriz.

Yorum Gönder

7 + 13 =