close
Arıkovanı Girişim Haberleri

Otizmli Çocukları Kartlarla Konuşturan Tolkido Ön Siparişte

İletişim güçlüğü çeken otizmli çocukları eğlenceli oyun kartlarıyla konuşturan Tolkido, Arıkovanı üzerinden ön siparişe açıldı.

Doğuştan gelen, beynin ve sinir sisteminin farklı yapısından kaynaklandığı kabul edilen otizm hastalığı, genellikle 3 yaştan önce ortaya çıkmakta ve bireylerin sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz olarak etkilemektedir. Otizmli bireylerin bu hastalıktan etkilenme seviyeleri birbirlerinden oldukça farklıdır. Dolayısıyla her çocuğun kendine özel hazırlanmış bir eğitime ve kişiselleştirilebilir eğitim materyallerine ihtiyaçları vardır.

Kişiye Özel Eğitim

Tam olarak bu sorunları çözmek için yola çıkan Tolkido projesi, her otizmli çocuğa özel kişiselleştirilebilir eğitim kiti sunuyor. Otizmli çocuklar için geliştirilen PECS (Picture Exchange Communication System) sistemini bir adım ileri taşıyan sistem, herkese standart değil, kişiye özgü eğitim programı sağlıyor.

Eğitim programı bir pelüş oyuncak ve kartlardan oluşuyor. Kartların içerdiği ses kayıtları, bilgisayar aracılığı ile oyuncağa kaydediliyor. Kartlar oyuncağa yaklaştırıldığında, oyuncak kartların içerdiği ses kayıtlarını seslendiriyor. Kart üzerindeki kelime veya cümleler öğrenildiğinde Tolkido kartlar defalarca değiştirilip kullanılabiliyor.

Tolkido’nun öne çıkan faydaları şu şekilde:

  • Aileler veya özel eğitim merkezleri yeni kart setleri satın almak zorunda kalmaz
  • Eğitim sürecini oyunlaştırarak çocuğu konuşmaya teşvik eder
  • Kart içeriklerini aile veya öğretmen çocuğa özel hazırladığı için eğitim süreci daha verimli geçer
  • Kartların seslendirilmesinde ailenin ya da öğretmenin sesinin kullanılması, çocuk ve oyuncak arasında sıkı bir bağ kurar.

Yaşar Üniversitesi’nde Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında geliştirilen proje, Arıkovanı üzerinden kitlesel fonlama kampanyasına başlamış durumda. Kampanya süresince 350 TL ön sipariş fiyatıyla Tolkido’ya sahip olabilirsiniz. 3’lü, 10’lu veya daha büyük eğitim kurumları için belirlenen 50’li setler sunan projeye Arıkovanı üzerinden ön sipariş verebilirsiniz.

Yorum Gönder

10 + twenty =