close
Arıkovanı Girişim Haberleri

Otizmli Çocukları Kartlarla Konuşturan Tolkido Başarıyla Fonlandı

İletişim güçlüğü çeken otizmli çocukları eğlenceli oyun kartlarıyla konuşturan Tolkido, Arıkovanı üzerinden başladığı kitlesel fonlama yolculuğunu tamamladı. Toplam hedefini 100.000 TL olarak belirleyen proje, ön sipariş sürecinde 125.000 TL fon topladı ve hayata geçmek için artık gün saymaya başladı.

Tolkido, her otizmli çocuğa özel kişiselleştirilebilir eğitim kiti sunuyor. Eğitim programı bir pelüş oyuncak ve kartlardan oluşuyor. Kartların içerdiği ses kayıtları, bilgisayar aracılığı ile oyuncağa kaydediliyor. Kartlar oyuncağa yaklaştırıldığında, oyuncak kartların içerdiği ses kayıtlarını seslendiriyor. Kart üzerindeki kelime veya cümleler öğrenildiğinde Tolkido kartlar defalarca değiştirilip kullanılabiliyor.

Kişiye Özel Eğitim

Otizmli çocuklar için geliştirilen PECS (Picture Exchange Communication System) sistemini bir adım ileri taşıyan sistem, herkese standart değil, kişiye özgü eğitim programı sağlıyor. Tolkido bu sayede kullanıcılara şu avantajları sunuyor:

  • Aileler veya özel eğitim merkezleri yeni kart setleri satın almak zorunda kalmaz
  • Eğitim sürecini oyunlaştırarak çocuğu konuşmaya teşvik eder
  • Kart içeriklerini aile veya öğretmen çocuğa özel hazırladığı için eğitim süreci daha verimli geçer
  • Kartların seslendirilmesinde ailenin ya da öğretmenin sesinin kullanılması, çocuk ve oyuncak arasında sıkı bir bağ kurar.

Arıkovanı üzerinden ön sipariş sürecini başarıyla tamamlayan proje artık hayata geçmeye hazır. 100.000 TL fonlama hedefiyle yola çıkan proje 120 kişinin desteğiyle 125.000 TL fon toplamayı başardı. Proje hakkında detaylı bilgi almak için Arıkovanı sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Gönder