close
Arıkovanı Girişim Haberleri

Otizmli Çocuklar için Eğitim Uygulaması Desteğinizi Bekliyor!

Tüm otizmli çocuklara, onlara özel tasarlanmış hak ettikleri kaliteli eğitimi ücretsiz olarak tablet bilgisayarlar üzerinden sunan Otsimo, Arıkovanı’nda başlattığı kitlesel fonlama kampanyasına destek bekliyor.

Her 68 çocuktan birisinin otizmli doğduğunu biliyor muydunuz? Bilmediğiniz bir şey daha; Türkiye’de 0-18 yaş arası otizmli çocukların sayısı 352 bin. Otizmli çocukların özel eğitimi bir hayli pahalı ve bu yüzden yalnızca 21 bini (yüzde 5’i) eğitime ulaşabiliyor. Diğerleri ise kaderine terk ediliyor…

Bir otizmli çocuğun eğitim alabilmesi sorunları kökten çözmüyor. Eğitim alabilen otizmli çocukların yaşadığı en büyük sorun odak sürelerinin çok kısa olması ve eğitime odaklanamamaları. Otsimo ise buna çözüm getirmesi için geliştirildi. Otizmli kardeşi Alper’in eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için yola çıkan Zafer Elcik tarafından geliştirilen oyunlaştırılmış bir eğitim platformu ve kitlesel fonlama ile tüm otizmli çocuklara hak ettikleri eğitimi ulaştırmak istiyor.

Otizmin neden kaynaklandığı bilinmemektedir. Bir ilaç tedavisi veya tıbbi çözümü yoktur. Bugün kabul gören en önemli tedavi aracı
erken ve yoğun eğitimdir.

Otsimo, otizm sendromlu çocuklara ücretsiz eğitsel oyunlar ve bu çocukların ailelerine veri analizine dayalı kontrol imkanı sunan mobil bir platform. Otizm eğitimini tablet bilgisayarlar üzerinden veriyor.

Otsimo otizmli çocukların eğitimindeki en büyük problemlerinden biri olan konsantrasyon eksikliğini oyunlaştırma teknikleriyle çözüyor. Her çocuk gibi otizmli çocuklar da tabletlere ilgi duymaktadır. Otizmli çocuklar eğitime ortalama 5-15 dakika arasında odaklanabilirken, tablet kullanırken bu süre 45-50 dakikaya kadar çıkabiliyor.

Platform ‘Otsimo Çocuk’ ve ‘Otsimo Aile’ olmak üzere iki ayrı mobil uygulamadan oluşuyor. Çocuk ve Aile uygulamalarından oluşan eğitim paketi çocuklara eğitsel oyun ve materyalleri, ailelere ise işlenen verilerden çocuklarını nasıl eğiteceklerine dair öneriler, oyun mağazası ve uzaktan erişim seçeneği sunuyor.

Projenin sahibi Zafer Elcik, Otsimo’yu neden yaptıklarının hikayesini şöyle özetliyor:

“Kardeşimin otizmli olmasından dolayı hep evde otizm eğitimiyle ilgili kitaplar okuyor, çözüm arıyordum. Birgün kardeşimin okuyamamasına rağmen, konuşamamasına rağmen akıllı telefonumla oynadığını gördüm. Dahası kardeşim eğitime 5 dakikadan fazla odaklanamazken, akıllı cihazlarla 50-60 dakikalarda ilgilendiğini görünce ona bir tablet almaya karar verdim. Ancak şimdi daha büyük bir sorunumuz vardı. Otizmli çocuklar için geliştirilen eğitim uygulaması yoktu ve diğer çocuklar için olan oyunlar otizmlilere zor geliyordu. ODTÜ’den sınıf arkadaşım Sercan’la beraber otizm eğitimini herkese ulaştırmak ve otizm eğitimini herkes tarafından ulaşılabilir yapmak için Otsimo’yu kurduk.”

Otsimo’nun kampanya sayfasına buradan ulaşabilir ve hedefine ulaşmasına destek olabilirsiniz! Verdiğiniz her bir destek için Turkcell de projeye bir destekte bulunacak.

Yorum Gönder

20 − 20 =