close

Boston merkezli bir otomobil şirketi olan Optimus Ride, 2019’un ikinci çeyreğinde New York’ta özerk bir araba servis hizmeti kurmayı planladığını açıkladı. Şirket ayrıca Kuzey Kaliforniya’daki Paradise Valley emeklilik topluluğunun sakinlerine de yolculuk gezileri düzenlemeyi planlıyor.

Elbette, robot arabalar yakın zamanda Times Meydanı etrafında dolanıyor olamayacak. Optimus Ride’ın bu özerk servisleri, ilk olarak yüksek teknolojili bir bölgenin ortasında bulunan 300 dönümlük özel bir II. Dünya Savaşı dönemi olan Brooklyn Navy Yard’daki özel ve ulaşıma kapalı olan yollarda çalışacak.

Servis, Navy Yard’ın çeşitli ağır ve hafif imalat işletmelerinde çalışan yaklaşık 8 bin 500 kişinin yanı sıra, Navy Yard’ın gelecekte kullanıma açılması planlanan yeni limanı için yani New York City’nin East River Feribot servisinin gelecekteki yolcularının hizmetine sunulacak.

Optimus Ride bu araçtan kaç tane dağıtacağını ya da aracın özellikleri ile ilgili henüz net bir bilgi vermedi. Ekipten bir sözcünün basınla paylaştığı mailde; “Brooklyn Navy Yard’da ki kendi kendini süren araçların filosu ve Paradise Valley arazilerine yayılma periyotlarla artış gösterecek. Optimus Ride gizemli bir araç oluşuyla, araçlar üzerindeki insansız sürüş teknolojisini bir çok araca zamanla entegre edebilir.” diye açıklama yaptı.

Yine de New York’un son birkaç yıl önceki çokça tepki çeken robot taksi başarısızlığı düşünülürse bu bayağı önemli bir gelişme. Yaklaşık iki yıl önce New York Eyaleti, bu araçların prototiplerinin kamuya açık yollarda test edilebilmelerine dair izin veren tasarıyı hayata geçirilmesine dair onaylamıştı.

Optimus Ride’ın bu son robot araba atılımı New York için büyük bir canlanma yaratacağı kesinlik kazanmış bir gelişme olarak duruyor. Bakalım zaman teknoloji ile sınavını bu kolda nasıl verecek?

Yorum Gönder