close

Henüz gelişiminin başındaki bir teknoloji olan Nesnelerin İnterneti, gelecekte dijital dünyayla olan etkileşimimizi başka bir boyuta götürecek gibi görünüyor. Günlük hayattan aşina olduğumuz insan-makine iletişiminden farklı olarak makine-makine iletişimini mümkün kılan nesnelerin interneti, akla gelebilecek her türlü elektronik cihazın internete bağlanabilmesi ve etkileşime geçebilmesi anlamına geliyor. Peki bu heyecan verici teknoloji neler vadediyor?

Trafik

Özellikle her geçen gün daha keşmekeş bir hale gelen büyük şehirlerde trafik en önemli sorunlardan biri olarak görülüyor. Otoyollardaki nesnelerin internet teknolojisi tabanlı sensörler sayesinde, trafik ışıklarını ayarlamak ve akışı optimize etmek bu soruna çözüm üretebilir. İnternete bağlı olan ve çevredeki diğer internete bağlı otomobiller ise, sürekli iletişim halinde kalarak tehlikeli durumlarda reaksiyon gösterebilir, böylelikle birçok trafik kazasının önüne geçilebilir.

Akıllı Evler

Sahip olduğumuz nesnelerin birer birer “akıllı” hale gelirken, evlerimiz de bu duruma kayıtsız kalmadı ve dijitalleşmeye başladı. Akıllı evler ayrı bir teknoloji olarak görülebilse de aslında altyapısını tamamen nesnelerin interneti oluşturuyor. Peki nasıl? Evinizde bilgisayarınız internete bağlı olmasını sıradan bulabilirsiniz peki ya buzdolabınızın? Akıllı evler ile birlikte evimizdeki birçok elektronik eşya etkileşim halinde olacak. Sabah uyandığımızda ışıkları otomatik açan bir sistem, aynı zamanda çayımızı demleyerek kahvaltımızı hazırlayabilecek. İnternete bağlı bir ısıtma sistemi sayesinde evimizin sıcaklığı otomatik ayarlayan bir sistem, evden ayrıldığımızda güvenlik sistemini harekete geçirebilecek.

Sağlık

İnternete bağlı cihazların yaratabileceği çözümler düşünüldüğünde, en fütüristik olanların sağlık alanında görüleceği öngörülebilir. Yakın bir gelecekte vücuda yerleştirilecek ve sürekli internete bağlı kalabilecek implantlar sayesinde sağlık verileri devamlı olarak aktarılabilecek. Aktarılan veriler de bir bulut sisteminde saklanarak, kritik durumlarda bilgilendirme yapılabilecek, doktorların gerekli analizleri görüntülemesi sağlanılabilecek. Örneğin tansiyon hastası birinin vücudundaki bir implant sayesinde belirli aralıklarla tansiyonun ölçüldüğünü ve elde edilen verinin sürekli olarak sisteme aktarılabildiğini düşünün.

Akıllı Şehirler

Önceki yazımızda, akıllı şehirlerin hayatımızda neleri değiştirebileceğinden bahsetmiştik. Bu değişikliklerin altyapısını da aslında nesnelerin interneti oluşturuyor. Örneğin akıllı atık sistemleri sayesinde maliyetler önemli oranda düşürülebilecek. Çöp kutuları boşaltılmaya hazır olduğunda uyarı veren bir internete bağlı bir sensör sayesinde, çöp kamyonları önceden belirlenmiş sabit bir güzergah yerine, boşaltılmaya hazır olan çöplere en verimli yoldan gidebilecek.

Şehrin hemen her bölgesine yerleştirilecek olan sensörler, hava kirliliği ölçümleri yaparak merkeze aktarabilecek. Böylelikle en kirli bölgeler tespit edilerek çözüm üretmek için çalışmalar gerçekleştirilebilecek.

Yorum Gönder

15 − two =