close

Çok uzun yıllardır uydumuz Ay’ın net görüntülerine rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Geçtiğimiz günlerde ise bu farklı bir boyuta taşındı ve NASA tarafından Ay’ın 3D modeli paylaşıldı. Böylelikle Ay’ın yüzeyindeki her ayrıntı rahatlıkla herkes tarafından ulaşılabilir hale geldi. Bu modelleme, 3D sanatçılarının eserlerini farklı bir boyuta taşıyabilir.

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde araştırmalar yapan uzman Ernie Wright, uzun yıllardır Ay yüzeyiyle ilgili veriler topluyordu. Topladığı bu verilerin 3D sanatçıların işine yarayabileceğini düşünen Wright bu fikri ortaya attı ve NASA’nın CGI MOON KIT adını verdiği modelleme paylaşıma açıldı.

Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden toplanan bu veriler 10 yılı aşkın süredir Ay’ın yörüngesine araştırma yapmakta olan Lunar Reconnaissance Orbiter isimli araçtan geldi. LRO kısaltması verilen bu araç, uzun yıllardır sürekli Ay’ın yörüngesinde süzülerek fotoğraflarını çekiyor ve ölçümlemeler yapıyor.

Ay’ın yörüngesindeki yolculuğu boyunca her karışın fotoğrafını çeken LRO, dar bir açıyla çekim yapsa da sürekli hareket halinde olduğu için yüzeyin neredeyse tamamının görüntüsünü elde etmeyi başarmıştı. Tabii Ay’ın topografik haritasını, yani 3D modelini çıkarmak istiyorsanız fotoğraflar yeterli değil. LRO altimetre cihazıyla sürekli Ay’a lazer ışınları gönderdi ve geri dönüş sürelerini hesapladı. Böylelikle Ay’daki yükseklikler ve alçaltılar ortaya çıkarak 3D modelleme geliştirildi.

LRO’nun ölçümleri sonucunda ortaya çıkan Ay’ın 3D modeli, 3D sanatçıları tarafından eserlerinde kullanılabilir. Başka bir alanda ise, oyun geliştiricileri Ay yüzeyinde oynanacak bir oyun haritası geliştirmek isterse NASA’nın CGI MOON KIT’inden faydalanabilir. En güzel yanıysa bu hizmetin NASA tarafından tamamen ücretsiz bir şekilde sunulması. Siz de ister sanat eserinizde kullanmak için ister Ay yüzeyinde bir gezintiye çıkmak için buraya tıklayarak NASA’nın modellemesine ulaşabilirsiniz.

Bu modelleme, çok yeni bir teknoloji sayılmasa da Dünya dışındaki bir uzay cisminin modellemesinin halkla paylaşılması heyecan verici gözüküyor. Yakın bir gelecekte uzay araştırmaları herkes tarafından erişilebilir bir hale gelebilir. Bugün heyecanla baktığımız Ay yüzeyi turistik bir yer olabilir, onlarca ışık yılı uzaklıktaki bir gezegenin 3D modellemesi NASA tarafından halka açılabilir.

Yorum Gönder

1 × 2 =