close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

MIT 1 Milyar Dolarlık Yatırımla Yapay Zeka Fakültesi Kuruyor

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), geleceğin eğitim sistemini şekillendirecek ilk adımı attı. Kurum, yapay zeka teknolojisine destek vermek üzere 1 milyar dolarlık yatırımla yapay zeka fakültesi kuracağını duyurdu.

MIT kampüsünde yeni bir binada yer alacak olan yapay zeka fakültesi, bilgisayar bilimi, yapay zeka, veri bilimi ve ilgili alanlarda çalışma için disiplinler arası bir merkez olacak. Yani yeni bölüm salt yapay zeka teknolojisi üzerine odaklanmaktan ziyade biyoloji, kimya, fizik, siyaset, tarih ve dilbilim gibi alanlara makine öğreniminin nasıl uygulanacağı da işlenecek.

MIT’nin ağırlıklı olarak eğileceği konuların başında da “yapay zeka etiği” geliyor. MIT, günümüz yapay zeka girişimlerinin çoğunlukla es geçtiği bu konuya tarihsel, kültürel ve ahlaki yanlarıyla eğilerek bütünsel bir yaklaşım getirmeyi hedefliyor.

MIT Schwarzman Bilgi İşlem Fakültesi, öğrencileri ve araştırmacıları kendi disiplinleri için bilgisayar bilimini ve yapay zekayı kullanmanın yanı sıra çalışmalarının insani etkisi hakkında eleştirel düşünmelerine de yardımcı olacak.

Yeni fakültenin açılması için gerekli 1 milyar dolarlık yatırımın çoğu elde edilmiş durumda. Bu miktarın 350 milyon dolarlık kısmını ise özel sermaye şirketi Blackstone’un CEO’su Stephen A. Schwarzman sağladı. Bu yatırımdan sonra yeni merkezin adı “MIT Schwarzman Bilgi İşlem Fakültesi” oldu.

Eylül 2019’da açılacak olan bölümün yeni binasının 2022 yılında tamamlanması bekleniyor. Yeni fakülteyle birlikte MIT bünyesindeki diğer fakültelerde de yapay zekaya odaklanacak 50 yeni pozisyonun daha oluşturulması hedefleniyor.

Yorum Gönder