close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Metinleri Ses Dönüştüren Kalem Disleksi Hastalarının Yardımına Geliyor

Dyslexia International raporuna göre, “10 kişiden en az birinde disleksi var. Bu yüzden dünya çapında 700 milyondan fazla insan yaşam boyu okuma yazma zorluğu ve sosyal dışlanma riskiyle karşı karşıya.”

Disleksi, sayıları ve kelimeleri okumada zorluk yaşatan, kişinin okuma hızını önemli ölçüde yavaşlatan dil tabanlı öğrenme bozukluğu olarak tanımlanıyor.

Albert Einstein gibi ünlü bilim adamları ile Tom Cruise, Jennifer Aniston ve Orlando Bloom gibi birçok ünlü ve başarılı insana disleksi teşhisi konmuştur.

İstatistikler ve örnekler, bu hastalığa sahip insanlara okuma mücadeleleri ile ilgili yardım etmenin yollarını bulmamızı ciddi bir şekilde düşündürüyor. Bir girişim de tam olarak bunu yapmak için kitlesel fonlama kampanyası başlattı.

2016 yılında, Hidden Abilities isimli bir girişim, Read ‘n Style kalemini gerçeğe dönüştürmek için Kansas Üniversitesi’nin kuluçka merkezi KU Catalyst’ün desteğini aldı.

Read ‘n Style kalemi, okuma zorluğu çeken insanların metinleri okumalarına yardımcı olan yenilikçi bir ürün olarak dikkat çekiyor. Kalem, kelime tanıma, metinleri net seslerle okuma ve hızlı işleme özellikleriyle öne çıkıyor.

Metni sese dönüştüren şık tasarımlı kalem, kelimeleri gerçek zamanlı olarak tarayıp kullanıcılara okuyor. Üstelik bunu dışarıdan belli olmayan küçük Bluetooth kulaklıkları aracılığıyla yapıyor.

Birçok insanın hayatını iyi yönde değiştiren kalem, kitlesel fonlama kampanyasında da başarısını kanıtlamış durumda. Hedeflediği fonun yüzde 160 üzerine çıkarak 139.835 dolar toplayan proje başarıyla hayata geçmiş durumda. Kalemin ön sipariş fiyatı ise 299 dolar.

Yorum Gönder