close
Kitlesel Fonlama KampanyalarıTürkiye

Manisaspor Taraftarı Kulübün Borçlarını Ödemek İçin Kampanya Başlattı

Kitlesel fonlamanın yalnızca yeni girişim ve projeler için değil, halihazırda yıllardır varlığını sürdüren kurum ve kuruluşlar için de hayat kurtarıcı rol üstlendiğine defalarca dikkat çektik. Bunun son örneğine ise yılların çikolata fabrikasını kurtarmak için hayata geçirilen fon kampanyasıyla şahit olduk. Bu kez benzer bir örnek şu sıralar Türkiye’de Manisaspor futbol kulübü kanadında yaşanıyor.

TFF 1. Lig ekiplerinden Manisaspor’un eski futbolcusu Ariza Makukula’ya olan 6,5 milyon TL’lik borcunu ödemek için taraftarlar tarafından bir kampanya başlatıldı. Sosyal medya üzerinden başlatılan yardım kampanyasında bir gün içerisinde 685 TL toplandı. Taraftar ayrıca en az 1 milyon adet satma hedefiyle bileklik kampanyası da başlattı.

#ManisasporDestekİstiyor

Portekizli futbolcuyla 5 yıldır süren borç konusu, siyah beyazlı ekibin gelecek sezon planlarını doğrudan etkileyecek konumda. Söz konusu borç nedeniyle Manisaspor, eksi 9 puan cezası alma olasılığı ile karşı karşıya kaldı. Manisaspor yönetimi, futbolcunun 1,6 milyon euroluk alacağının bir kısmını ödeyerek, oyuncuya ödeme yaptığına dair belgeleri 15 gün içerisinde almak istiyor.

Kulübü bu zor durumdan kurtarmak için harekete geçen taraftarlar, #ManisasporDestekİstiyor hashtag’iyle sosyal medyadan yardım kampanyası başlattı. Taraftarlara Manisaspor kulübü de destek vererek, bankadan yardım hesabı açtı. Kampanya yoğun ilgi görürken ilk desteğin 250 TL ile Göztepeli bir taraftardan gelmesi oldukça anlamlıydı.

Hedef 1 milyon bileklik

Yardım çağrısı üzerine 1965 Manisaspor Taraftarlar Derneği de harekete geçti. Tanesi 5 TL’den bileklik satma hedefiyle yola çıkan dernek, kampanya sonunda kulübe 5 milyon TL’lik bir destek sağlamayı hedefliyor. Öte yandan yine taraftarlar tarafından aynı amaçla tişört kampanyası başlatıldı.

Söz konusu fon kampanyası belki bir kitlesel fonlama platformu üzerinden gerçekleşmedi ancak kitlelerin gücünü göstermesi adına önemli bir örnek teşkil ediyor. Umarız benzer kampanyalarla toplum bilinci artarak kitlelerin gücünün farkına varılır.

Yorum Gönder

4 − one =