close

Hiç kendi telefonunuzu üretmeyi düşündünüz mü? Muhtemelen hayır. Belki nasıl yapacağınızı bilmediğiniz için, belki size imkansız geldiği için. Ama hiç de göründüğü kadar zor değil. En azından MAKERphone ile.

MAKERphone kendi kendinize cep telefonu üretebileceğiniz Arduino tabanlı bir Kendin Yap (DIY) kiti. Demonte edilmiş parçaları birleştirerek basitçe kendi telefonunuzu üretebileceğiniz kit ile hem elektroniklerin nasıl çalıştığını öğrenebilir hem de bir şeyler üretmenin keyfine varabilirsiniz.

Nitekim projenin amacı da bu. Zira parçaları bir araya getirdiğinizde ortaya çıkan şey son model akıllı telefonların yanına bile yaklaşacak türden değil.

Parçaların arasında bir devre kartı, bir GSM modülü, bir çift çekirdekli işlemci, bir 128×160 piksel renkli LCD, anten, bir ses modülü ve bir kulaklık jakı yer alıyor. Ortaya çıkan ürün çok akıllı olmasa da son derece havalı göründüğü bir gerçek.

Eğitim amaçlı geliştirilen proje, 20 yaşında genç bir girişimcinin imzasını taşıyor. Albert Gajšak isimli teknoloji meraklısı, insanları üretmeye teşvik etmeyi hedeflediğini söylüyor.

Albert daha önce MAKERbuino isimli yine Arduino tabanlı bir oyun konsolu kiti geliştirmişti. Projesini kitlesel fonlama kampanyasına açan ve hedefini gerçekleştiren Albert, MAKERphone ile bir kez daha kitlesel fonlama sahnesinde.

Bu kez 15.000 dolar fon hedefiyle yola çıkan Albert, projesi için şimdiye kadar 250.000 doların üzerinde fon toplamış durumda. Kitlesel fonlama kampanyası devam eden MAKERphone sadece 89 dolarlık ön sipariş fiyatına sahip.

Proje hakkında detaylı bilgi almak ve ön sipariş vermek için tıklayın.

Yorum Gönder