close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

LEGO, Coca-Cola ve Diğer Büyük Markaların Yeni Gözdesi Kitlesel Fonlama

Lego’nun yeni bir ürün fikri vardı ancak bunu müşterilerine nasıl sunacaklarından emin değillerdi. Lego yetişkinlere yönelik oyuncak fikrini pazarda test etmeden önce daha küçük çaplı ve az maliyetli bir pazarlama yöntemi aradı. Markanın bunun için yöneldiği alan bir kitlesel fonlama platformu oldu.

Sonuç belki Lego’daki yöneticilerin bile beklentilerinin üstündeydi. Şirketin 500 sipariş hedefiyle yola çıktığı yeni FORMA serisi büyük ilgi gördü ve beş binin üzerinde sipariş aldı. Siparişlerin yanında kullanıcı geri bildirimleri de muazzamdı. Lego’da ise yepyeni bir pazarlama alanı keşfetmenin mutluluğu vardı.

Kitlesel fonlama platformuyla başarıya ulaşan tek büyük isim Lego değil. Geçtiğimiz yıl Tyson Foods’un inovasyon birimi, artık sebze ve tahıllardan yapılan yeni protein cips markasını kitlesel fonlamaya açtı. 90 gün süren bir pilot çalışmayla yeni ürün süpermarketlerde sınırlı sayıda satıldı. Tyson Yenilik Laboratuvarı’nın bir parçası olan pilot program başarıyla sonuçlandı.

Coca Cola da Valser doğal mineralli suyunu satmak için ilk olarak kitlesel fonlamaya yöneldi. Avrupa’da maden suyu popüler olsa da, yöneticiler ABD’li tüketicilere uygun olacağından emin değillerdi. Coca Cola’nın bir ay süren kampanyasına ilgi büyüktü.

Markalar artık “üretirseniz, gelirler” modelinin her zaman işe yaramadığını keşfetmiş durumdalar. Piyasada hiç olmadığı kadar fazla seçeneği olan tüketicilerin radarına girmek her zamankinden daha zor. Bu noktada kitlesel fonlama onlar için müthiş bir alternatif pazarlama yöntemi olarak görünüyor.

Kitlesel fonlama ile tüketiciler ürünlere hem erken erişim sağlıyor hem de piyasadakinden çok daha uygun fiyata sahip oluyor. Markalar için faydalar daha da büyük. Çok az maliyetle geri bildirim ve araştırma testleri yapmaya istekli özel bir tüketici profili ediniyorlar. İki taraf için epey kazançlı bir durum.

Yorum Gönder

five + ten =