close

Sophia robotu daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Hanson Robotics tarafından geliştirilen insansı robotun artık küçük bir kardeşi var. Tıpkı ablası gibi yapay zeka ile güçlendirilen Küçük Sophia çocuklara bilim ve teknolojiyi sevdirmeye geliyor.

Küçük Sophia’nın doğumu esasen Kasım 2018’de gerçekleşti. Hanson Robotics ailesinin yeni üyesi Jimmy Fallon’ın The Tonight Show programında tüm dünyaya merhaba dedi. Ve şimdi küçük kardeş Sophia için kitlesel fonlama kampanyası başlatan Hanson Robotics, sevimli robotu çocukların vazgeçilmez akıllı arkadaşı yapmak istiyor.

Küçük Sophia, ablasının insani görünümünün aksine biraz daha oyuncak gibi görünüyor. 36 cm boyundaki küçük robot, elektroniklerini gösteren yarı şeffaf bir kafa yapısına sahip. Dans etme, şaka yapma, sohbet etme gibi yetenekleri olan robotun asıl görevi ise eğitim.

7-13 yaş aralığındaki çocukları hedefleyen Hanson Robotics, robotla birlikte uyumlu çalışan bir mobil uygulama da geliştirmiş durumda. Çocuklar uygulama aracılığıyla Blockly ve Python kodlama dillerini kullanarak robota farklı yetenekler kazandırabiliyor.

Hanson Robotics, eğitici ve öğretici robotunun satışı içinse kitlesel fonlama kampanyasını tercih etmiş durumda. Şirket üretime geçmek için 75.000 dolar fon desteği arıyor. Ve kampanyanın henüz ilk haftasında 100.000 doların üzerinde fon topladılar bile.

Küçük Sophia’ya sahip olmak için 149 dolar değerinde ön sipariş vermeniz yeterli. Hanson Robotics, ön sipariş verenlere, robotlarını Aralık 2019’da teslim edeceğini belirtiyor.

Yorum Gönder