close

Koronavirüs olarak bildiğimiz Covid-19 virüsü, 12 Mart itibariyle dünya genelinde 130.000 kişiye bulaştı ve 4.750 kişinin ölümüne sebep oldu. Hızla yayılmaya devam eden virüse bir yandan tedavi bulunmaya çalışılırken diğer bir yandan birçok ülkede sıkı tedbirler alınarak yayılmasının önüne geçilmeye çalışılıyor. Bu sıkı tedbirler neredeyse bütün sektörler gibi teknoloji sektörünü de oldukça kötü etkiledi.

Dev şirketler etkinliklerini iptal ediyor

Bahar ayları, teknoloji firmalarının en yoğun şekilde konferanslarını, lansmanlarını ve çeşitli etkinliklerini yaptığı aylardır. Virüsün en hızlı yayıldığı dönem de bahar aylarına denk gelince, birçok firma etkinliklerini erteleme kararı aldı. ABD’nin Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nin yaptığı çağrının bu kararlarda etkili olduğu düşünülüyor.

IBM tarafından düzenlenen Yazılımcı Zirvesi Think, Facebook’un Dijital Pazarlama zirvesi, Google’ın yazılımcıları bir araya getirdiği I / O gibi dev etkinlikler iptal edildi veya ertelendi. Bazı etkinlikler tamamen iptal edilirken, bazıları sadece sanal etkinliklerle devam edecek.

Uzaktan çalışma sistemine geçiliyor

ABD’nin Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi tarafından yayınlanan yönergede bir diğer madde ise uzaktan çalışma sistemine ağırlık verilmesi gerektiğiydi. Bu çağrıdan sonra Apple, Twitter ve Google, uzaktan çalışma sistemine yavaş yavaş geçmeye başladı. Twitter, Amazon ve Salesforce ise çalışanlarının zorunlu olmayan yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerini yasakladı.

Apple, yatırımcılarını uyardı

Üretiminin çok büyük bir kısmını virüsün yayıldığı Çin’de yapan Apple, üretiminin azalabileceği konusunda yatırımcılarını uyardı. Şirket,  Çin’in Shenzen bölgesindeki fabrikalarında üretim devam ediyor olsa da, virüs bu şekilde yayılmaya devam ederse durma noktasına gelebileceğini aktardı.

İtalyan Otomotiv sektörü yavaşladı

Çin’den sonra virüsün etkilerinin en çok görüldüğü ülke olan İtalya’da, üretim neredeyse durma noktasına geldi. Otomotiv devi Fiat, koronavirüs tedirginliği sebebiyle ülke çapındaki fabrikalarında bir süreliğine üretimi durdurdu. Otomotiv sektöründeki diğer bir büyük şirket olan lastik üreticisi Pirelli de üretimi durduranlar arasında. Şirket, bir çalışanında virüs tespit edilmesinin ardından Kuzey İtalya’daki fabrikasında bir süreliğine üretimi durdurduğunu belirtti. Koronavirüs’ün ortaya çıkmasından sonra Çin’deki otomobil satışı %80 oranında düşmüştü. Ülke gelirinin büyük bir kısmını turizm ve otomotiv sektörü oluşturan İtalya, Çin ile aynı etkiyi görürse ekonomik tedirginlik yaşanabilir.

 

Yorum Gönder

one × two =