close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Kitlesel Fonlamaya Açılan En İyi Akıllı Kilit Projeleri

Kitlesel fonlama, son zamanlarda teknolojik cihazlar için en iyi kaynak yaratma alternatifi haline geldi. Özellikle yenilikçi, kullanışlı ve şık tasarımlı bir nesnelerin interneti (Internet of Things – IoT) cihazı söz konusu ise başarı neredeyse kaçınılmaz.

Kitlesel fonlanan IoT cihazları, kendi alanlarında oyunun kurallarını değiştiriyor. Ön siparişe özel fiyatlar, indirimler, hediyeler derken bu küçük cihazlar kitlesel fonlama sayesinde hayata geçmeye ve hayatımıza girmeye devam ediyor.

IoT hayatımızın her yönünü değiştiriyor. Bugün akıllı ev kavramının ortaya çıkmasını sağlayan da bu teknoloji. Evlerimizin kilit yoluyla açılıp kapandığını düşünürsek bu teknolojinin çıkış noktası burası. İşte kitlesel fonlama yoluyla hayata geçen en iyi üç akıllı kilit projesi.

Teodoor

Teodoor, “kişisel kapıcınız” olan güvenli bir Bluetooth kumandalı akıllı kilit. Akıllı telefonunuzu bir anahtara çevirerek kapı kilidinizin içine mükemmel bir şekilde uyuyor. Akıllı kapı kilidi, harika tasarımı, basit kurulum süreci ve kullanıcı dostu uygulamasıyla öne çıkıyor.

Teodoor’un bir başka güzelliği geleneksel anahtarı ortadan kaldırmaması. Normal anahtarlarınızı kullanmakla birlikte size birçok farklı seçenek sunar. Örneğin özel algoritması, kapınıza yaklaştığınızda bunu anlayarak kilidi açar ve arkanızdan kapıyı tekrar kilitler.

1.237 kişinin desteğiyle hayata geçen proje 212.815 dolar fon topladı.

Sesame

Sesame de geleneksel anahtarınızı akıllı telefonunuzla değiştiren bir diğer yenilikçi ürün. Kurulumu oldukça basit olan cihazı, içinden çıkan 3M Command bantla kapınıza iliştirmeniz yeterli.

Telefonunuzdaki Sesame uygulaması ile kapınızı kilitleyip kilidini açmanın yanı sıra, misafirlerinizle erişimi paylaşabilir, kapınızı kimlerin ne zaman açıp kapattığını takip edebilirsiniz.

Kitlesel fonlama kampanyasında büyük başarı elde eden Sesame, 7.493 kişiden 1.428.519 dolar fon elde etti.

Nuki

Nuki, Avrupa’daki ülkelere özel tasarlanıp üretilen bir akıllı kilit. AB silindirlerine uygun tasarlanan kilidin kurulumu son derece basit. Kilit açma/kapama ve paylaşma özelliklerinin yanı sıra cihaz 10 aya yakın uzun ömürlü piliyle öne çıkıyor. Cihaz online bankacılıkta da kullanılan şifreleme modellerinden faydalanıyor.

2.038 kişinin desteğiyle hayata geçen proje 385.524 euro fon toplamayı başardı.

Yorum Gönder