close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Kitlesel fonlamanın ünlü başarısızlık hikayeleri

Başarısızlıktan öğrenmek başarının kaçınılmaz bir parçası. Çoğu başarı hikayesinin perde arkasında, girişimci ekibe bir sonraki sefere neyi farklı yapması gerektiğini öğreterek onun tohumlarını atan bir hatalar zinciri veya başarısızlık bulmak mümkündür.

Başarısızlık bir bilgi kaynağı olarak ele alındığında, girişimcilere daha iyi sonuçlara ulaşabilmeleri için gereken yönergeleri sağlar. Yalnızca kendi başarısızlığınız da değil; diğerlerinin hatalarına bakarak da doğru hamlelere dair ilham alabilirsiniz.

Kitlesel fonlamanın kısa tarihinin gördüğü en büyük üç çöküş hikayesine ve onlardan neler öğrenebileceğimize birlikte bakalım. Daha önce denemeyenler, aşağıdaki hikayelerden öğrenerek başarısızlık ile pek gerekli aşk ve nefret ilişkilerine ilk adımlarını atmış olacaklar.

MÜTHİŞ BAŞARININ SARPA SARIŞI

ouya

Kitlesel fonlama kampanyalarının hedefledikleri destek miktarına ulaşmaya çalışırken başarısızlığa uğraması üzücü fakat sistemin olmazsa olmaz bir parçası. Başarıya giden yolda deneme-yanılma tekniğinin kaçınılmaz bir sonucu. Asıl rahatsız edici olan ise hedefinin katbekat üzerinde destek topladıktan sonra sarpa saran projeler. Bunların başında, kampanyası başarıya ulaştıktan hemen sonra kitlesel fonlamanın başarı sembolüne dönüşen Ouya geliyor.

Android tabanlı oyun konsolu Ouya, 2013 yılında başlattığı kitlesel fonlama kampanyasında hedeflediği desteğe yalnızca sekiz saatte ulaşmış, kampanya sonuçlandığında ise 8,5 milyon dolar ile asıl hedefini dokuza (9x) katlamıştı.

Basın kitlesel fonlamanın yeşerttiği Ouya ile dijital eğlencede yeni bir çağın başlayacağını müjdeledikten kısa süre sonra işler öylesine sarpa sardı ki…

 Ürünün en problemli yanı tüm kullanıcıların şikayetçi olduğu kötü kumandasıydı. Kumandanın oyuncular için neden kritik bir konu olduğuna hak verirsiniz… Bunun yanı sıra kullanıcı arayüzü ve Wi-Fi bağlantısı da kullanıcıların şikayetçi oldukları konulardandı.

 Popüler kampanyaların destekçileri, ürünlerinin teslimatı konusunda biraz daha sabırlı davranabiliyorlar. Fakat Ouya senaryosunda ürünler zamanında yetiştirilemediği gibi, destekçilere gecikmeye dair bilgilendirici açıklamalar da yapılmadı.

 Herkes Ouya’nın müthiş bir iş olduğunu düşündü. Zarif tasarımı, küçük yapısı ve makul fiyat etiketiyle çoğu insanı cezbetti. Fakat girişimci ekip öylesi büyük bir kitleyi hedeflemişti ki; ürün ilk bakışta herkese cezbedici gelirken, sunduğu deneyim kimseye “İşte bu!” dedirtemedi. Ouya, hedef kitlesi oyuncular ve geliştiriciler ile doğru frekansta buluşmayı başaramadı.

ÇİFTE SORUN

skarp-lazer

Lazer tıraş bıçağı Skarp, 4 milyon dolar destek topladıktan sonra kitlesel fonlama platformundan men edilmiş ve bu gelişme herkesin neyin ters gittiğini merak etmesine sebep olmuştu. Terslik bir hayli ciddiydi: Skarp’ın prototipi olması gerektiği gibi çalışmıyordu. Platformun kullanım koşullarının ihlal etmişlerdi.

Skandalın gün yüzüne çıkarılmasıyla, proje ekibinin önünde iki seçenek kalmıştı: Ya platform ile bir hukuk savaşına girişecekti ya da projeyi başka bir kitlesel fonlama platformuna taşıyacaktı. Akıllıca olanı yaptılar; projeyi bir başka ünlü platforma taşıdılar ve 500 bin doları aşkın destek topladılar.

İkinci kitlesel fonlama kampanyası başarıyla tamamlanmış olsa da, Skarp ekibinin üstesinden gelmesi gereken yeni problemler ortaya çıktı. Skarp lazer tıraş bıçağının çıkış tarihini 2016’nın sonuna kadar erteledi ve destekçiler sabırlarını yitirdi. Proje ekibinin düzenli bilgilendirmeler yapmaması ve geri ödeme teklif etmemesi de destekçilerin yılgınlığını artırdı.

Büyük bir engelin aşılmasından sonra başarılı bir kampanya yürütmesine rağmen Skarp hâlâ ürününü teslim etmeyi başaramadı. Girişimin kaderinin ne olacağını zaman gösterecekken, bu zamana kadarki hikayesinden öğrenebileceğimiz birçok ders var:

 Karşınıza büyük bir engelin çıkması projenizden vazgeçmenizi gerektirmez. Her zaman yeniden başlayıp çok daha iyisini yapabilirsiniz.

 Kitlesel fonlama kampanyanızı başlatacağınız platformun kullanım koşullarına hakim olmalısınız. Arıkovanı’nkileri merak edenler buraya göz atabilirler.

 Ürünün asıl hikayesi kitlesel fonlamada hedefine ulaştıktan sonra başlar. Bir serüveniniz olmasına katkıda bulunan destekçilerinize karşı sorumlu davranmanız beklenir. Diyaloğunuzu canlı tutun ve onları düzenli olarak projenin gidişatına dair bilgilendirin.

YOLDA KALAN DEVRİM

ubuntu-edge

Linux tabanlı Ubuntu’nun mobil sürümü ile çalışan teknoloji harikası akıllı telefon Ubuntu Edge, kitlesel fonlama kampanyasını başlattıktan 24 saat sonra 3,5 milyon dolar destek toplamayı başararak büyük bir heyecan dalgası yaratmıştı. Fakat kampanya 32 milyon dolarlık yüksek hedefini 19 milyon dolar eksik ile ıskalayınca bu heyecanın yerini hayal kırıklığı aldı.

Proje sahibi ekip her ne kadar böylesi yüksek bir hedef belirlemek için geçerli sebeplere sahip olsalar da, Ubuntu Edge’in hikayesi karmaşık ve yüksek maliyetli donanım projelerinin kitlesel fonlama ile ilişkisinin hüzünlü bir timsali olarak anılıyor. Ubuntu Edge kampanyası 13 milyon dolar gibi azımsanamayacak miktarda destek toplamayı başarmıştı fakat bu yüksek hedefinin yarısı bile değildi.

Gördüğünüz gibi başarısızlık asla arkanızı dönüp unutmanızı gerektiren tecrübeler değildir. Aksine, öğrenmenin, büyümenin ve yeni fırsatları görmenin ideal bir yoludur. Aşamadığınız veya diğerlerinin yaşadıkları başarısızlıklardan en büyük dersleri çıkarabilmek bir algı ve kabiliyet meselesidir.

Yorum Gönder