close
Kitlesel Fonlama Kampanyaları

Kitlesel Fonlamanın ‘Tatlı’ Başarısı

Kitlesel fonlamanın yeni girişimlerin önünü açtığı, birçok potansiyelli projenin hayata geçmesine önayak olduğu ve amatör girişimcilere ilham kaynağı olduğu bir gerçek. Ancak kitlesel fonlama bu sefer yeni veya amatör bir iş için değil, köklü ve kurumsal bir firma için başarılı bir işe imza attı.

Yeni Zelanda’da iflasın eşiğine gelen bir çikolata fabrikası, kitlesel fonlama sayesinde yeniden hayata döndü. Dunedin Cadbury isimli firma için bir araya gelen yerli halk, başlattıkları fon kampanyası ile çok sevdikleri çikolataları üreten firmayı kurtarırken 350 kişinin işsiz kalmasına da engel oldu.

Şubat ayında ana kuruluş Mondalez International’ın 80 yıllık Dunedin Cadbury firmasını kapatacağını duyurması üzerine, meclis üyesi ve iş adamı Jim O’Malley önderliğinde bir kitlesel fonlama kampanyası başlatıldı. İki haftalık süre içinde 20 milyon dolar toplama hedefiyle yola çıkan kampanya, yalnızca iki günde 3,2 milyon dolar destek almayı başardı.

Kampanyanın kısa sürede bu denli yankı uyandırması, diğer kuruluşların da dikkatini çekti. Ülkenin en büyük market zincirlerinden Food Stuffs’ın CEO’su Steve Anderson, ünlü çikolata fabrikasını kurtarmak için toplumun aldığı inisiyatifi takdir ettiklerini ve kampanyanın destekçisi olduklarını belirtti.

Bu heyecan verici gelişmeyle birlikte kitlesel fonlamanın uzanamayacağı alan yok dersek, yanılmayız. Kimileri için sıfırdan başlangıçlara ilham verici olan kitlesel fonlama, kimileri için de yeni sayfalara umut aşısı oluyor.

Yorum Gönder

one × 2 =