close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Kitlesel Fonlamanın Kültür Sanat Projelerine Faydaları

Kitlesel fonlamanın geleneksel iş modellerinin fonlanmasında müthiş bir alternatif olduğu kesin ancak bu yeni nesil fon toplama aracının kapsamı bununla sınırlı değil. Yıllar içinde müthiş artış yakalayan kültür sanat projeleri, kitlesel fonlamanın daha niş ve farklı alanlara da hitap ettiğinin bir göstergesi.

Kültürel ve sanatsal projeler üreten yaratıcı sektörlerin, topluma artı değer katma, sosyal ve kültürel bir bilinç oluşturma, toplumun ortak sorunlarına dikkat çekme gibi önemli katkıları mevcut. Tüm bunların yanında ekonomik büyüme ve istihdama olan katkılarını da hesaba kattığımızda, toplum içinde ekonomik açıdan da önemli bir itici güç oluşturuyor.

Öte yandan kitlesel fonlamanın da ortak değerlere, görüşlere veya duygulara sahip bireyleri buluşturduğunu; birlik olma içgüdüsünü uyandırdığını, daha büyük ve etkili bir şeyin bir parçası olma duygusuna hitap ettiğini düşündüğümüzde bu iki unsurun birbirini mükemmel bir şekilde tamamladığı sonucuna ulaşabiliriz.


Birlikte uyum içinde hareket eden kültür ve kitlesel fonlamanın potansiyel gücü, farklı kuruluşların da dikkatini çekmiş durumda. Avrupa Komisyonu tarafından kurulan Crowdfunding4Culture platformu buna güzel bir örnek. Avrupa Birliği desteğini arkasına alan platform, kitlesel fonlamanın kültür sektörü için nasıl işlediğini, hangi kültürel projelerin kitlesel fonlama yoluyla başarılı olabileceğini ve kampanya başlatmanın inceliklerini topluma aktarmayı hedefliyor.

Kitlesel fonlama, sanatsal ve kültürel projelere birçok farklı yönden fayda sağlayabilir. Fon yaratmak bunun başında geliyor olabilir ancak kitlesel fonlamanın faydaları paranın çok daha ötesinde.

Genişleme

Pek çok sanat projesi, yalnızca sanatla ilgilenen kısıtlı bir çevreye hitap ettiği düşüncesiyle geniş kitleler tarafından fark edilememekte. Kitlesel fonlama bu algıyı değiştirme gücüne sahip. Kitlesel fonlama kampanyaları, ‘diğer’ kitleye farklı sanat projelerini veya kültürel girişimleri duyurma; bu projelerin yaratıcılığını, güzelliğini ve gücünü daha fazla insana ulaştırma şansı sunar.

Popülerlik

Kitlesel fonlama, sanatçılar için yerel topluluklarla bağlantı kurmanın harika bir yoluyken; aynı zamanda sanatçıların dünyanın farklı yerlerinden insanlarla bağlantı kurma olanağını da beraberinde getirir. Kültür sanat projeleri sayesinde farklı kültürden insanlar bir araya gelerek hem birbirlerini hem de kültürlerini daha yakından tanır ve bu sayede global düzeyde sosyal bir çevre kurarlar. Buna bağlı olarak kitlesel fonlamanın büyük bir sosyal etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Potansiyel

Kitlesel fonlama sanatçının popülerliğini artırır ve bu da sanatçının çalışmalarına daha fazla talep gelmesini sağlar. Sanatçının tanınması, gelecekte kapısının daha fazla çalınacağı anlamına gelir. Başarıyla fonlanan sanat ve kültür projeleri, sanatçılar ve sanat meraklıları için mükemmel bir ilham kaynağı ve motivasyon kaynağı oluşturur.

Kitlesel fonlama yoluyla başarıya ulaşmış, bu başarısını defalarca tekrarlamış birçok proje örneği mevcut. Hans Fex tarafından başlatılan “mini müze” projesi, en dikkat çekenlerinden biri. 38.000 dolar hedefiyle yola çıkan ilk mini müze kampanyası 5.030 destekçiden toplamda 1.226.811 dolar fon toplamayı başarmıştı. Ancak iş burada bitmedi. Bu başarıdan yola çıkan Fex, ikinci bir mini müze kampanyası daha başlattı ve 3.254 destekçiden 1.068.328 dolar toplamayı başardı. Şu sıralar büyük ihtimalle yine başarıyla sonuçlanacak bir üçüncü kampanya daha mevcut.

Daha önce de belirttiğimiz gibi kitlesel fonlamanın sanatçılara birçok yönden faydası var ancak bu kolay olduğu anlamına gelmiyor. Başarıya ulaşmak için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar var. Projeyi zengin görsellerle zenginleştirmek, projenin önemini ve yapacağı etkileri vurgulamak, destekçilerle olan iletişimi canlı tutmak bunların başında geliyor.

Kitlesel fonlama, tıpkı sanat gibi dünyayı güzelleştirme fikrinden esinlenerek insanları bir araya getirir.

Yorum Gönder