close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Kitlesel Fonlamanın Girişimci Açısından En Önemli 3 Faydası

Girişimci olma, bir şeyler başlatma, kendi fikrini veya projesini hayata geçirme fikri son zamanlarda oldukça popüler. Ancak girişimciliğin de her iş gibi kendi içinde zorlukları mevcut. İyi bir girişimci olma yolunda kitlesel fonlama, o zorlukları aşmanın en iyi yollarından biri.

Kitlesel fonlamanın genel olarak herhangi bir projenin hayata geçme konusunda başlı başlına oldukça etkili bir yol olduğu kesin.
Kitlesel fonlama aynı zamanda girişimciler için de son derece umut vadeden bir yöntem. Başarılı olsun olmasın, bir kampanya yürütmek, girişimcilere başka bir mecradan öğrenemeyecekleri önemli dersler verir. Bu heyecan verici yolculuk süresince son derece kıymetli bilgiler edinmek de cabası.

Araştırma Geliştirme

Kitlesel fonlama, ürününüzü piyasada test etmenin harika bir yoludur. Pazarın potansiyelini, ürünün gelişimini, oluşturacağınız konsepti, stratejiyi, prototipi belirlemenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda veri toplamak, geri bildirim almak ve müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için de mükemmel bir yoldur.

Müşteri İlişkileri

Kitlesel fonlama daha iyi bir girişimci olmanızı sağlar çünkü müşterilerinize daha yakın olmanızı, onlarla daha fazla şey öğrenmenizi, neye ihtiyaç duyduklarını ve ne istediklerini öğrenmenize yardımcı olur. Sonuçta müşteriler olmadan aslında bir işletmeniz yoktur.

Kitlesel fonlama sayesinde destekçilerle aktif şekilde iletişim kurmanın, söylediklerini dinlemenin ve cevaplarını yanıtlamanın ne kadar önemli olduğunu öğreneceksiniz. Bir kitlesel fonlama kampanyası yürütmek, müşterilerinizle güçlü ilişkiler kurmanın ne kadar önemli olduğunu anlamanıza yardımcı olur ve liderlik tarzınızın bir parçası olarak şeffaflığı benimsemenizi sağlar.

Kaynak Yönetimi

Asıl ders, kampanyanız için elde etmek istediğiniz kaynak hedefini belirlemekle başlar. Hedefiniz gerçekçi ve ulaşılabilir olmalı; elde ettiğiniz kaynağın nasıl harcandığını tam olarak bilmelisiniz. Ürün geliştirme, müşteri edinme ve pazarlama için ne kadar harcandığına vakıf olmalısınız.

Kitlesel fonlama kampanyanızı tamamladıktan sonra girişiminiz için yeni bir başlangıçla karşı karşıyasınız. Artık ürününüzü piyasaya sürmek için gerekli kaynağı elde ettiğinize göre, bu kaynağı akıllıca harcamanız önemlidir.

Başarılı kitlesel fonlama kampanyaları, birçok sorumluluğu da beraberinde getirir. Artık size güvenen bir kitle var ve bu kitleyi dikkatsiz harcamalarla hayal kırıklığına uğratmamanız şart. Destekçilerinize verdiğiniz sözler, kaynağınızı daha iyi nasıl yöneteceğiniz konusunda önemli bir itici güçtür.

Yorum Gönder