close

Kitlesel fonlama, destek toplama açısından kompleks bir yoldur. Kitlesel fonlama kampanyasını planlamak, ayrıntılı strateji ve etkili hedef belirlemeyi gerektiren uzun vadeli bir süreçtir. Başarı şansını artıracak pek çok şey var ve ivmelenebilmek* (momentum kabiliyeti) listenin başında geliyor.

İş dünyasında momentum*, art arda gelen küçük veya büyük iş başarılarınını tanımlamak için kullanılan bir terim. Kitlesel fonlamada ise bu terim; ağın, destek yapan kişi sayısının veya destek miktarının hızla büyümesi için kullanılabilir.

Momentum Oluşturmak

Kitlesel fonlamanın zorlu bir süreç olduğu su götürmez bir gerçek. Popülaritesi arttıkça rekabet de aynı doğrultuda artıyor. Bu rekabette öne çıkmak ve doğru kitleye hitap etmek için proje sahiplerinin her fırsatı değerlendirmeleri gerekiyor. Doğru momentumu yakalamak olağanüstü bir fark yaratabilir.

  • Momentum yakalamak için henüz kampanyanızı başlatmadan önce planlama yapmanız gerek. Yumuşak bir başlangıç, gelecekte güçlü bir marka savunucusu olma ihtimali yüksek olan ilk destekçileriniz ile iletişim kurma fırsatı verir.
  • Kampanyanın başında mümkün olduğunca hızlı bir şekilde destek toplamak önemlidir. İlk 24 saat içinde nihai hedeflerinin yüzde 20’sini aşan kampanyaların, önümüzdeki günlerde daha fazla yatırımcı çekmesi daha olası. Yakın arkadaşlar, akrabalar, iş arkadaşları ve ilk destekçilerden oluşan yakın çevrenizi harekete geçirin.
  • Momentum oluşturmak için erken destekçilerin geri bildirimlerini işlevsel bir prototip oluşturmak, ürünü geliştirmek veya farklı özellikleri test etmek için kullanmak da önemlidir. Ürün geliştirme ile elde ettiğiniz her başarıyla, daha fazla kişi ürününüzle ilgilenir.

Momentumu Sürdürmek

Kitlesel fonlamada momentumu korumak sörf yapmak gibidir; mükemmel dalgayı yakalamak biraz şans gerektirir ancak o şans bir kere gelince üstünde durabilmeniz becerinize bağlıdır.

Momentumu yakaladıktan sonra bunu tüm kampanya boyunca devam ettirmek önemlidir.

Halihazırda ilk destekçi grubunuza sahipsiniz; bu nedenle ağın genişlemesine odaklanın. Nihai hedefinizin yüzde 20’sine de sahipsiniz; şimdi daha fazla destekçi çekmeye odaklanın. Ürününüzü geliştirme konusunda çok şey yaptınız; şimdi de özelliklerini potansiyel müşterilere pazarlamaya odaklanın.

Dalganın tepesindeyken anın tadını çıkarın, ancak bu dalgayı daha uzun süre sürdürebilmeniz için tekniğinize odaklanmayı unutmayın.

Sonraki Aşama

Artık momentum arkanızda ve kampanyanın başarıyla yolunda ilerlediğini görüyorsunuz, bu büyük başarıyı bir sonraki aşamaya nasıl taşıyacağınızı düşünmenin zamanı geldi. Bir sonraki aşama için hazırlanın çünkü asıl aksiyon şimdi başlıyor.

Kitlesel fonlama kaynak yaratmaya başlamanıza yardımcı olur ancak daha sonra potansiyel ortaklar ile yatırımcıları bulmak ve yetenekli çalışanları cezbetmek için daha fazla kaynak sağlamaya ihtiyaç duyacaksınız. Momentumu canlı tutmanın, fonlama sonrası dönemde birçok avantajı vardır. Bu önemli konuya bir sonraki yazımızda değineceğiz.

Bu sırada kitlesel fonlama kampanyanız üzerinde çalışmaya devam edin çünkü bir momentum oluşturmak ve sürdürmek için asla erken değildir.

Yorum Gönder

1 + 12 =