close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Kitlesel Fonlama Yoluyla Mars’ta Koloni Kurmak Mümkün Mü?

İnsanoğlu ne olursa olsun uzayı keşfetme merakını hiçbir zaman kaybetmedi. 4 Ekim 1957’de yörüngeye oturtulan dünyanın ilk yapay uydusu Sputnik 1’den bu yana teknoloji çok gelişti ve uzay araştırmaları akıl almaz bir hale geldi. Artık yeni gezegen keşfetmek değil, o gezegenlere koloni kurmak gibi olağanüstü fikirlerden bahseder hale geldik.

Mars’a koloni kurma konusunda uzun süredir araştırmalar yapan NASA, 2033 yılına kadar Kızıl Gezegene insan göndermeyi planlıyor. Ancak bu konuda hevesli olan tek kuruluş NASA değil. Elon Musk’ın kurduğu uzay araştırmaları şirketi SpaceX de Mars’ta kolonileşmenin yollarını arıyor. Şirketin en önemli hedefleri arasında, NASA’dan da önce, 2024 yılında Mars’a ilk insanlı görevi gerçekleştirmek yer alıyor.

NASA ve SpaceX’in de ötesinde, Mars’ta insan kolonisi kurmanın hayalini kuran veya en azından konu hakkında elle tutulur proje ve fikir geliştiren başka birçok hevesli girişimci var. Onların NASA ve SpaceX gibi sonsuz kaynakları olmasa da güvendikleri başka bir şey var; kitlesel fonlama!

Kitlelerin Gücü İle Mars’ta Koloni Kurmak

John Statton, uzayda koloni kurma hayalini gerçekleştirmek için kitlesel fonlamayı deneyen ilk isimlerden biriydi. Kickstarter üzerinden 186.000 dolar hedefle yola çıkan Statton, ne yazık ki yalnızca 7 destekçiden 255 dolar toplayabildi. Ancak bu gelişme diğer girişimcilerin hevesini kırmadı.

Bu sefer bir başka kitlesel fon platformu olan Indiegogo üzerinden Mars One isimli umut veren bir kampanya başlatıldı. Mars’ta koloni kurmak için 400.000 bin dolar desteğe ihtiyaç duyan proje 313.744 dolarlık destekle hedefine çok yaklaştı ancak yine başarılı olamadı.

Son olarak The Martian Trust isimli organizasyon tarafından This Way to Mars isimli bir başka kampanya ile Mars’a insan göndermenin yolları aranıyor. Bir ay sonra sona erecek kampanyanın akıbetini merakla bekliyoruz. Acaba insanoğlu gerçekten kitlesel fonlamayı yoluyla Mars’ta koloni kurabilecek mi?

Yorum Gönder

eighteen − 17 =