close
İpuçları

Kitlesel Fonlama Videolarında Dikkat Edilmesi Gereken 3 Temel Unsur

Kitlesel fonlama kampanyanızı oluştururken ürün geliştirmeden kampanya içeriğine kadar dikkat etmeniz gereken birçok farklı unsur mevcut. Hepsi de aynı özen ve titizliği gerektiren şeyler.

Bir bütün olarak bakıldığında hepsi çok karmaşık ve yorucu görünebilir. Bundan kaçınmak için tüm detayları ayrı ayrı ele almak ve bir eylem planı oluşturmak gerekir. Konu kampanya içeriğine geldiğinde ise dikkat edilmesi gereken üç temel unsur vardır: Metin, görsel ve video.

Diğer kitlesel fonlama kampanyaları arasında tüm dikkati üstüne çekmeyi başaran kampanyalar, bunu çoğunlukla oluşturdukları viral içeriğe borçludur. Günümüzde viral denildiğinde akla video geldiğini düşünürsek, kitlesel fonlama kampanyaları için de aynı şey geçerlidir. Videolar, paylaşması kolaydır ve hikayenizi hızlıca söylemenizi sağlar.

Kampanyanız için oluşturacağınız videolarda dikkat etmeniz gereken 3 temel unsuru ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Kilit Noktalar

Doğrudan konuya girin ve projenizin kilit noktalarına odaklanın. Destekçilerinizin ürününüzden elde edeceği faydaları veya hangi sorunlarını çözeceğini görsel olarak ifade edin.

Video içeriği, kilit noktaları göstermenin en iyi yoludur; ürünün nasıl çalıştığını ve ne işe yaradığını en direkt ve en etkili biçimde sunar.

Özellikler

Projenizin kilit noktalarını ve ne işe yaradığını öne çıkardıktan sonra şimdi özelliklerinden bahsetme zamanı. Sizin, ürünün nasıl çalıştığını bilmeniz, izleyicilerin de bildiği anlamına gelmez. Burada tüm ayrıntılardan bahsetmeniz gerekmez. Ürünün en temel ve en dikkat çekici yönlerini öne çıkarmanız yeterli.

Kurucular ve Ekip

Kitlesel fonlama doğrudan güvenle ilişkilidir. Potansiyel destekçiler ürüne hayran olabilir, ancak kuruculara ve ekibe güvenmezlerse, büyük olasılıkla projeye destek vermezler.

Videoda bizzat yer almaktan çekinmeyin. Bu, kitlenizle bağ kurmanın, güven inşa etmenin ve onlarla daha uzun süreli ilişkilerin temellerini atmanın en iyi yoludur.

Yorum Gönder