close

Girişimciler, projelerinin hayata geçirebilmek için sık sık kitlesel fonlama yöntemine başvuruyor. Bazı projeler yeterince ilgi görmeyip, ihtiyaç duyduğu fon hedefine ulaşamazken, bazı projeler geniş kitlelerin ilgisini çekip ihtiyaç duyduğu fona, hatta ihtiyaç duyduğundan çok daha fazlasına ulaşabiliyor. Sizin de kitlesel fonlama hikayenizin başarı hikayesine dönüşebilmesi için işte yapmanız gerekenler.

1- En Önemlisi Doğru Platform

Bir kitlesel fonlama projesinin başarıya ulaşması için projenin yürütüldüğü platform oldukça önemli rol oynuyor. Ürününüzü büyük ve doğru kitlelere ulaştırabilmeniz için platformun güvenilirliği ve bilinirliğini mutlaka yüksek olmalı. Yeteri kadar bilinmeyen ve güven vermeyen bir platforma yürüttüğünüz projenin reklamını ne kadar yaparsanız yapın etkisiz kalabilirsiniz. Türkiye’nin yerli teknoloji üretimini artırmak ve topluma teknoloji üretimine destek olma bilinci kazandırmak amacıyla yola çıkan Arıkovanı’nda her yıl onlarca projeye başarıya ulaşarak hayata geçiyor. Siz de buraya tıklayarak Arıkovanı’nda kitlesel fonlama projenizi başlatabilirsiniz.

2- Hikayeniz Güçlü Olmalı

Kitlesel fonlama projesini başarılı kılan doğru bir kitledir. Doğru kitleyi yakalayabilmeniz için de iyi bir hikayeniz olmalı. Eğer iyi bir hikayeniz varsa kitlenizdeki insanları destekçinize daha kolay dönüştürebilirsiniz. İnsanlara neden desteklemeye değer bir projeniz olduğunu anlatın. İşinize neden inandığınızı ve neler başarmayı hedeflediğinizi iyice aktarın. Onlara hikayenizin bir parçası olabileceklerini hissettirin. Her şey onlara gösterebileceğiniz tutkuyla alakalı.

3- Sesiniz hiç kısılmamalı

Proje başladıktan sonra asıl zor kısma hazırlıklı olmanız gerekiyor. Sosyal medya, e-posta gibi aklınıza gelebilecek bütün iletişim kanallarında oldukça aktif olmalısınız. İnsanları her ilerlemenizde mutlaka ve mutlaka bilgilendirin. Hikayenize canlı tutabilmek adına sürekli yeni içerikler paylaşın. Farklı iletişim kanallarından gelebilecek sorulara vereceğiniz cevaplar net ve anlaşılır olmalı.

4- Görselliğe özen gösterin

Proje sayfanıza giren insanların ilk dikkatini çeken şey görsellerdir. Yeterince kaliteli olmayan veya az sayıdaki görsel, ürününüzü de kalitesiz gösterecektir. Bu nedenle çekimlerinizi mümkün olduğu kadar kaliteli ve çok sayıda yapmalısınız. Fotoğraflar haricinde yapacağınız video çekimleri daha fazla insanın hikayenize inanmasını sağlayabilir.

5- Gerçekçi bir hedef belirleyin

Projenizi hayata geçirmek için ihtiyacınız olan hedef gerçekçi olmalı. Çok yüksek bir hedef belirlerseniz ulaşamayarak hayal kırıklığına uğrayabilir, çok düşük bir hedef belirlerseniz fonlamada başarılı olsanız bile projenizi hayata geçiremeyebilirsiniz. Bunun yanında gerçekçi olmayan hedefler projenizin güvenilirliğini zedeleyebilir ve daha az destek almasına sebep olabilir.

Yorum Gönder

seventeen − three =