close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Kitlesel Fonlama Kampanyasında Başarıya Ulaşmak İçin 5 Tavsiye

  • Kitlenizi bulun

Kitlesel fonlama kampanyanızda başarıya ulaşmak için öncelikle bir kitleye ihtiyacınız var. Ürününüzle kimlerin ilgileneceğini çok detaylı bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Bu kitleyi bulduktan sonra da onları ürününüzden haberdar etmelisiniz. Sosyal medyada, bloglarda veya basında yapacağınız tanıtımlar çok ama çok önemli. Kampanya başlamadan önce hazırlık aşamasında tanıtımınızı çok iyi yapmanız ve bunu kitlenize duyurmanız, bir kitlesel fonlama kampanyası için başarının olmazsa olmazlarından.

  • Kitlenizi etkileyin

Ürününüzle ilgilenenlere doğru hitap etmek en önemli anahtarlardan biri. Kitlesel fonlama sayfanıza giren kullanıcının ilk izlenimi ilgi çekici olmalı. Bunu yapmanın da birçok yolu var. Onlara prototip göstererek inandırıcılığınızı artırabilir, geri bildirim isteyerek sürece dahil olmalarını sağlayabilirsiniz. Eğer fonlama öncesinde doğru kitleyi bulur ve onları etkilemeyi başarabilirseniz, kampanya başladığında geniş bir kitleye sahip olabilirsiniz.

  • İlk süreç çok önemli

Kampanyalarda ilk süreç her zaman çok önemlidir. Kampanyayı başlatacağınız güne önceden iyi hazırlıklı olmanız gerekiyor. Sabah erkenden işe koyulun ve ilk gün bütün kozlarınızı oynayın. Sosyal medyada yapabildiğiniz kadar paylaşım yaparak kampanyanın başladığını kitlenize duyurun. Kampanyanızın süresi uzun olsa bile hedefine ulaşmak için bir gününüz varmış gibi davranın. 24-72 saat süren bu süreci başarılı bir şekilde geçirdikten sonra biraz mola verebilir ve 2. aşama için hazırlıklara başlayabilirsiniz

  •  İletişim Çok Önemli

Kampanya sürecinde kitlenizle çok iyi bir iletişim kurmanız gerekiyor. Posta kutunuzu sık sık kontrol edin ve postalara en kısa sürede cevap vermeye çalışın. Aynı zamanda kitlesel fonlama platformunda ve sosyal medyada gelen yorumlara hızlı ve samimi bir şekilde cevap vermeniz gerekiyor. Bu hem güvenilirliğinizi artıracak hem de insanlarda aidiyet yaratmanızı sağlayacaktır.

  • Sabırlı olun

Bir an önce hedefinize ulaşmak istediğinizin farkındayız. Ancak bir günde başarı hikayeleri heyecan verici olsa da nadiren gerçekleşir. Mucizeler beklemeden istikrarlı bir şekilde hedefinize ulaşabileceğinizi unutmayın. Eğer sizin için en uygun platformu seçer ve projenize çok iyi bir şekilde hazırlanırsanız, başarılı bir kitlesel fonlama kampanyası yürütmeniz içten bile değil. Yorucu olan bu süreçte tek ihtiyacınız olan şey; biraz sabır.

Her yıl onlarca kitlesel fonlama projesi, Türkiye’nin en büyük kitlesel fonlama platformu Arıkovanı’nda başarıya ulaşıyor. Siz de hemen buraya tıklayarak kendi kitlesel fonlama projenizi başlatabilirsiniz!

Yorum Gönder

four × five =