close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Kitlesel Fonlama Kampanyası Hazırlarken Sunumsuz Yakalanmayın

Sunum her şeydir. Bu yemek yapmak için de geçerli ürün/hizmet/fikir pazarlamak için de. İşimiz ikincisi olduğuna göre, şimdi kitlesel fonlama kampanyası hazırlarken dikkat etmeniz gerekenlere birlikte bakalım.

Müthiş bir fikriniz var. Bunu belki prototip haline de getirdiniz ve gerçeğe dönüştürmek için fona ihtiyacınız var. Burada olduğunuza göre bunu kitlesel fonlama yoluyla yapacaksınız.

Bunun için bir kampanya sayfası hazırlamanız gerekiyor. Nasıl yapacaksınız? Ürününüzün tüm özelliklerini sayıp insanların para yağdırmasını mı bekleyeceksiniz? Elbette hayır. Sunum her şeydir dedik. Ürününüzü vezir de rezil de edecek şey sizin sunum şekliniz.

Çok lezzetli bir yemek yaptığınızı düşünün. Güzel görünmedikten sonra kime yedirebileceksiniz? Belki yakın çevreniz. Peki ya daha önce sizi hiç tanımayanlar? İşte kitlesel fonlama için de aynı şeyler geçerli.

O halde yemek yapmaya başlamadan önce işe şu adımlarla başlayın:

1. Cevapsız soru bırakmayın

İnsanlar bir ürün almadan önce mutlaka markasına bakarlar. Siz de öyle yapın ve önce markanızı gösterin.

Siz kimsiniz: Kendiniz ve projenizde yer alan ekibiniz hakkında bilgi verin.

Ne için fon topluyorsunuz: Detaya inmeden önce projeniz hakkında kısa bir giriş yazısı yazın.

Kampanya ne zaman başlayıp ne zaman bitecek: Kampanyanızın aşamalarını açıkça belirtin. Kampanyayı ne zaman başlatacaksınız, ne zaman bitireceksiniz, hedefe erken ulaşırsanız ikinci aşamada neler yapacaksınız, açıkça belirtin.

2. Etkileyici bir başlık ve açıklama belirleyin

İnsanların kampanya sayfanızda bakacağı ilk yer başlık ve açıklama yazısı. Başlıkta ürün adı mutlaka geçmeli. Açıklama kısmında ise öne çıkarmak istediğiniz özellik ve faydaya mutlaka yer vermelisiniz. Başlık ve kısa açıklamayı okuyanlar kampanyanız hakkında büyük ölçüde bir fikir edinebilmeli.

3. Hikaye anlatın

Kampanya sayfanız teknoloji sitelerindeki ürün açıklaması sayfalarına benziyorsa yanlış yoldasınız. Onun yerine kampanyanıza bir hikaye gibi yaklaşın.

Bu ürünü geliştirmek için hangi fikirden yola çıktınız? Nelerden veya kimlerden ilham aldınız. Neden kitlesel fonlamayı tercih ettiniz? İnsanlar sizi neden desteklesin? Kampanya başarıyla fonlanırsa neler yapacaksınız? Ürününüzü gelecekte nereye taşımak istiyorsunuz?

Bu sorulara ne kadar çok cevap verirseniz insanlar size o derece güvenir. Ve insanlar en çok güvendikleri kişilerden alışveriş yaparlar.

4. Ürününüzü çarpıcı verilerle destekleyin

Siz ürününüze ne kadar güvenirseniz güvenin, insanlar bunun önemini kavrayamadığı sürece güveniniz boşa çıkacaktır. Bunun için mevcut verilerden beslenin.

Örneğin geri dönüştürülebilir kahve bardağı ürettiyseniz yılda kaç ton plastik atık olduğunu ve bunun çevreye zararlarını verilerle anlatın. Veya akıllı kilit sistemi geliştirdiyseniz, yılda kaç hırsızlık vakası gerçekleştiğinden, ürününüzün geleneksel kilitlerden yüzde kaç daha güvenli olduğu gibi gerçeklerden bahsedin.

5. Hikayenizi parçalara bölün

Hikayenizi çok doğru ifadelerle ve etkileyici cümlelerle anlattığınızı düşünebilirsiniz. Ancak biçim daha önemli.
İnsanlar dümdüz yazılardan oluşan bir metinden ziyade görsellerle ve alt başlıklarla parçalara bölünmüş bir metni okumaya daha hevesli olacaklardır.

Siz de böyle yapın ve farklı fontlar, stiller, grafikler ve görsellerle hikayenizi düzgünce biçimlendirin.

6. Sade ve basit olun

Anlatmak istediğiniz çok şey olabilir. Kampanya sayfanız gerekirse uzun da olabilir ancak destan yazmanıza gerek yok. Gerçekten insanların bilmesi gereken şeylerden bahsedin. Süslü veya moda kelimelerle hikayenizi zenginleştirmez, insanları kendinizden uzaklaştırırsınız. Daha inandırıcı görünmek istiyorsanız daha basit bir dil ve daha sade bir tasarım anlayışını benimseyin.

Yorum Gönder