close
Kitlesel Fonlamaya Dair İpuçları

Kitlesel Fonlama Kampanyası Başlatmadan Önce Yanıtlamanız Gereken 10 Soru

Kitlesel fonlama, fikirlerini hayata geçirmek isteyen girişimcilere ve mucitler için para toplama sürecini daha demokratik bir hale büründüren devrimsel bir yöntemdir. Fakat basının ve büyük yayınların çoğunlukla kitlesel fonlamadan çıkan başarı hikayelerine odaklanmaları, tecrübesiz girişimcilerin yöntemin gerçekliğiyle yüzleşmelerini zorlaştırır. Sürekli başarılarından bahsedilen kitlesel fonlamanın fazla efor gerektirmediğini düşünmek, hayal kırıklığıyla sonuçlanan kampanyalara sebebiyet verir.

Fikrinizi kitlesel fonlamayla hayata geçirmeden önce, kampanya öncesi hazırlık sürecini titizlikle ele almalı ve hiçbir detayı gözden kaçırmamalısınız. Arıkovanı’nda bir kampanya başlatacaksanız, önce aşağıdaki 10 önemli soruyu yanıtlamanız tavsiye edilir.

Kitlesel fonlama projeniz İçin doğru tercih mi?

Para toplamak hiçbir zaman kolay değildir. Girişimciler, birçok kaynak toplama metodunu göz önünde bulundurmalı, ortaya çıkarmak istedikleri ürün ışığında bunların artıları ile eksilerini saptamalıdır. Kitlesel fonlama her proje için ideal tercih değildir.

Ne başarmak İstiyorsunuz?

Kitlesel fonlama her ne kadar bir para toplama metodu olsa da, projelere tek sağladığı fayda finansal kaynak değildir. Örneğin hedef kitleden geri bildirimler alabilmek gibi; kaldı ki Arıkovanı’na girmek isteyen her proje bu nedenle önce toplumsal düşünme safhasından geçmek durumundadır. Bu yöntem, girişimcilerin fikirlerinin potansiyelini test etmelerini sağlarken, bilinirlik ve marka temelleri oluşturma gibi faydaları da beraberinde getirir.

Çaba sarf etmeye hazır mısınız?

Eksiksiz bir kitlesel fonlama kampanyası inşa etmek, haftada 30 saate kadar efor gerektirebilecek meşakkatli bir iştir. Proje sayfasında sunulan içerikten, potansiyel ve mevcut destekçiler ile iletişime kadar profesyonelce ele alınmalıdır.

Kampanya öncesi ses getirebilecek misiniz?

Araştırmalar, ilk gününde hedefinin yüzde 30 civarını toplayan kampanyaların neredeyse hepsinin başarıyla tamamlandığına işaret ediyor. Böylesi muazzam bir başlangıç yapabilmek için girişimcilerin kampanya öncesinde çevrelerinden destek istemeleri gerekiyor. Projenizi desteklemeleri için arkadaşlarınıza, ailenize ve iş arkadaşlarınıza yaklaşmaya hazır mısınız?

Belirlediğiniz ödüller yeterince cezbedici mi?

Potansiyel destekçileriniz yalnızca havalı bir tanıtım videonuz olduğu için ellerini ceplerine atmayacaklardır. Destekleri karşılığında onlara cezbedici ödüller sunmalısınız. Eğer cezbedici ödüller belirlemek konusunda aklınızda soru işaretleri varsa, buradan ilgili ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Vaatlerinizi yerine getirebilecek misiniz?

Kitlesel fonlama kampanyalarının başarısına gölge düşüren yegane zorluk, seri üretim sürecinde yaşanan problemler sebebiyle ödüllerin ve ürünlerin söz verilen tarihlerde destekçilere ulaştırılamamasıdır. Böylesi bir duruma düşmemek için, güvenilir bir üreticiye, üretim sürecinin finansal ve teknik detaylarına vakıf olmak gereklidir.

Ne kadar destek toplamayı hedefliyorsunuz?

Kampanyanızla toplamak istediğiniz destek miktarını çok yüksek belirlemek geri tepebilir. Projenin hayata geçmesini sağlamak için ihtiyaç duyduğunuz meblağı saptamalı ve çok üzerinde bir hedef belirlememelisiniz. Kaldı ki, hedefiniz makul olduğu takdirde kampanyanızın hedeflediğinden daha yüksek destek toplaması da kuvvetle muhtemeldir; tıpkı Outliers akıllı not defteri gibi.

Pazarlama stratejinize ve yürütme planınıza güveniyor musunuz?

Kampanyanızı başlattıktan sonra bir mucizeyle hedefinizi tutturmayı bekleyemezsiniz. Pazarlama kitlesel fonlamanın olmazsa olmazlarındandır. Kampanyanızı başlatmadan önce detaylı bir pazarlama stratejisi oluşturmanız ve hiçbir detayı göz ardı etmemeniz tavsiye edilir.

Ekibiniz yetkin mi?

Kitlesel fonlama kampanyanızın öncesinde, esnasında ve sonrasında ekip olarak yoğun efor sarf etmeniz gerekir. Birbirlerinin yeteneklerini tamamlayan insanlardan oluşan bir ekibe sahip olmak ise size başarıyı getirir. Kitlesel fonlama bir takım sporudur, ideal takımı oluşturmalısınız.

Projeniz diğerlerinden ayrışıyor mu?

Daha önce benzer bir projenin kitlesel fonlama kampanyası başlatmış olması sizi engellememeli. Benzer kampanyalar üzerinde çalışarak, yaptıkları doğruları ve yanlışları saptayarak kendi serüveniniz için fayda sağlayabilirsiniz. Bu sayede eşsiz bir yaklaşım ortaya koyabilir ve diğerlerinden ayrışabilirsiniz.

Bu soruları dürüst ve gerçekçi şekilde tartışmak için zaman ayırın. Bu sayede kampanyanızın zayıf noktalarını saptayıp, daha iyi bir başlangıç yapma şansınızı yaratacaksınız. Bol şans!

Yorum Gönder

ten − 1 =