close
Dünyadaki Son Teknoloji Gelişmeleri

Kitlesel Fonlama Kampanyanız İçin Psikolojik Manevralar

İnsan psikolojisi iş dünyasında göz ardı edilemez bir rol oynuyor. Kimilerine göre ise modern iş en genel halinden tüm formlarına kadar insan psikolojisinin izlerini barındırıyor. Kesin olan ise psikolojik faktörün pazarlamadan satışa ve hatta borsaya kadar iş dünyasını etkilediğidir.

Kitlesel fonlama özelinde ele alacak olursak, insan bilişi ve davranışı üzerine kavrayışa sahip olmak ve bunlar ışığında stratejiler belirlemek, kampanyaların daha fazla insana ulaşmasına ve desteklenmesine hizmet edecektir.

Empati yetinizi kullanarak destekçileriniz ile iyi ilişkiler kurabilirsiniz. Uygulayacağınız ardıl psikolojik taktikler ise kampanyanızın popülerliğini artıracaktır. Bu taktiklerden beş tanesini masaya yatırdık.

TERCİHİN GÜCÜ

Kitlesel fonlamanın farklı türleri olduğundan bahsetmiştik (bağış esaslı, ödül esaslı, hisse esaslı). Arıkovanı ödül esaslı bir kitlesel fonlama platformu olduğu için ödül skalasının psikolojik etkilerinden bahsedeceğiz.

Mümkün olan en düşük destek miktarı karşılığından başlayarak ne kadar çeşitli ödüller belirlerseniz, destekçilerinize seçme şansı ve dolayısıyla özgürlük hissi verirsiniz. Bir parça özgürlük bile müthiş özgürleştirici ve ilham verici bir his yaratma gücüne sahiptir.

GÜVEN

Potansiyel destekçiler bir projeye arka çıkmak için proje sahibinin güvenilir olduğuna ikna olmak isterler. Eğer topluluk projeyi başarıya ulaştırma ve vaatlerinizi gerçekleştirme kabiliyetiniz olduğuna inanırlarsa hedeflediğiniz desteği toplama şansınız artar.

Karşılıklı güven ortamını yaratmak için hedef kitlenize kendiniz ve proje ekibiniz hakkında bilgi verin. Geçmiş başarılarınızı ve projenizi başarıyla gerçekleştirmenizi sağlayacak uzmanlıklarınızı vurgulayın.

SÜRÜ PSİKOLOJİSİ

Kampanyanızın başladığı ilk günlerden itibaren ilgi görmesi işinizi kolaylaştırır. Arıkovanı‘nda gerçekleştirdiğimiz örnek olay incelemeleri, hedeflediği destek tutarına hızlıca yakınlaşan veya ulaşan kampanyalar daha fazla destekçiyi çekiyor. İnsanlar, büyük kitleler tarafından desteklenen ve takip edilen ürünlerin potansiyeline inanmaya meyillidirler.

Kampanyanızı başlatmadan önce, ailenizin ve arkadaşlarınızın ilk iş projenizi desteklemeye gönüllü olacaklarını bilmek iyi bir başlangıçtır. Güven veren hızlı bir başlangıcın devamı çorap söküğü gibi gelebilir.

İTİBAR

İnsanlar gösterdikleri eforların fark edilmesini ve çabalarının değerinin bilinmesini arzularlar. Halka açık bir isim listesi oluşturarak destekçilerinize teşekkür etmek, daha fazla kişiyi projenize destek vermeye teşvik edecektir.

Önemli olan bu listeyi anlamlı hale getirmektir. Destekleri olmadan yapamayacağınızı itiraf edin, onlar sayesinde projenizin sağlayacağı faydaların değerinden bahsedin. Çoğu destekçiniz kendi isminin de yazılı olduğu bu listeyi sosyal medyada paylaşacaktır fakat daha çekingen olanlar için verdikleri desteğin değer yargıları ile nasıl örtüştüğünün mesajını vermeniz gerekir.

Yorum Gönder

5 × five =