close

Kitlesel fonlama tüm dünyada aktif bir şekilde kullanılıyor ve bu kampanyalar ışığında ortaya çıkan kampanyalar piyasadaki yerini alıyor. Girişimciler arasında oldukça popüler hale gelen bu sistemde başarıya ulaşmak için bir takım noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Şimdi gelin kitlesel fonlama kampanyaları için dikkat edilmesi gereken noktalar göz atalım.

Kampanyanızı iyi planlayın

Bir kitlesel fonlama kampanyası 3 aşamadan oluşur: Başlangıç, geliştirme ve final hamlesi. Her bir kampanya büyük bir lansmanla başlar ve fonlar alınmaya başlanır. Kampanyanın sonuna doğru ise heyecan düştüğü için itici bir güç, yani final hamlesi gerekir. Bu son hamleyle birlikte de kampanya son bir ivme yakalar. Bu üç aşamanın oldukça iyi planlanması gerekiyor. Sabit bir içerik akışı, güncellemeler, yeni teklifler ve avantajların iyi kurgulanması gerekmektedir.

Sunumunuzla fark yaratın

Projenizin sunumu, insanların proje olan bakışını önemli ölçüde etkileyen bir parametredir. Bu sebeple sunuma özen gösterin ve potansiyel fon verenlerinizi etkilemek adına projenizi en iyi şekilde anlatma yoluna gidin. Görsel diliniz bu noktada belirleyici olacaktır. Özellikle video çağında yaşadığımızı düşünürsek projenizin videosu oldukça iyi hazırlanmış olmalı. Tanıtım videosu ile kendinizi ne kadar iyi ifade edebilirseniz insanları da o kadar çabuk etkileyebilirsiniz.

Kullandığınız dile dikkat edin

Bir kitlesel fonlama kampanyasında en önemli araçlarınızdan biri kullandığınız dildir. Bu sebeple ne yaparsanız yapın ama kullandığınız dile özen gösterin. Projenize destek vermek isteyen insanlara ulaşacak sözcüklerin doğru bir şekilde seçilmesi, projeye karşı bakışı belirler. Bu sebeple dikkat çeken ve potansiyel destekçilerinize ulaşan söylemler bulmak zorundasınız.

Pazarlama için bir strateji düzenleyin

Projenizi Facebook hesabınızdan paylaşması ya da twitter hesabınızda 2 arkadaşınızın retweet etmesi pazarlama için yeterli değildir. Eğer projelerinizin daha büyük kitlelere ulaşmasını istiyorsanız ayağı yere sağlam basan bir pazarlama stratejisi oluşturmalısınız. Elbette bunun için sosyal medyayı da kullanabilirsiniz fakat bunun için de reklamlarla desteklenmiş bir plan belirlenmelidir. Aksi taktirde projenizi arzu ettiğiniz kitleye ulaştırma noktasında problemler yaşayabilirsiniz.

Kitlesel fonlama kampanyaları için dikkat edilmesi gereken noktalar bunlar. Siz de kampanyalarınızı bu maddelere dikkat ederek oluşturursanız başarıya ulaşma noktasında avantaj yakalamış olursunuz.

Yorum Gönder

20 − 4 =